Britiem savs arābu stāsts [seriāls: The Honourable Woman]

 

Kamēr kanāli FX un HBO palaiduši garām iespēju savos kanālos realizēt izraēliešu seriāla Prisoners of War amerikānisko versiju – seriālu Homeland, tikmēr brīdī, kad arābu tēmas TV ekrānā ir aktuālākas kā jebkad iepriekš, cīnījās par tiesībām uz arābu dinastijas seriāla Tyrant tiesībām, briti, kanāls BBC sadarbībā ar Sundance TV vēsā mierā un lielā sajūsmā gaidīja scenārista un režisora Hugo Blick jaunāko darbu. Gaidīja vēsā mierā, jo britiem tā pieņemts, turklāt TV sezonalitāte nav tik izteikta kā ASV kanālos. Lielā sajūsmā, jo pēc šī kunga iepriekšējā darba, seriāla The Shadow Line, kas saņēma vairākas zīmīgas balvas, kanāls BBC nešaubījās, ka arī jaunākais Hugo Blick darbs, kas esot aizsācies ar viņa sacīto: “es vēlos uzrakstīt kaut ko par arābu pasauli”, būs gaidīšanas vērts.

 

“I wanted to use the idea that these people who are very privileged are utterly isolated by it,” says Blick, “and in a strange way more vulnerable. They’re in large rooms where they can’t quite protect their back, so they exist in a kind of vacuum that appears protecting but is in fact extremely menacing. They spend their lives being aware of the six yards between the doorway and the car door, because that’s where you’re most vulnerable in the London streets.”

 

Jau pašā sākumā viņš esot kategoriski atteicies no idejas veidot trillerseriālu par cīņu pret teroristiem, kas līdzinātos amerikāņu supervaronim Jack Bauer (24) un kā viņš dēvē videospēļu terorisma realitātei. Viņa stāstam esot jābūt daudz niansētākam, noslēpumainākam un ne tik tiešam.

 

Interesanti, ka pēdējo gadu TV seriālos ar vien biežāk galvenie tēli, kuri pārsvarā darbojas (cīnās) vīriešu pasaulē, ir sievietes. Tādejādi manifestējot femīnā spēka līdzvērtīgu līdzās pastāvēšanu. Pat pārākumu atsevišķās situācijās. Tā arī Hugo Blick jaunākā darba The Honourable Woman priekšgalā ir sieviete. Aktrise Maggie Gyllenhaal atveido kāda Izraēliešu biznesmeņa atvasi, kura pēc tēva nāves viņa ieroču pārdošanas biznesu pakāpeniski pārveidojusi par respektablu un valstiski atzītu arābu valstu attīstības fondu. Bet, kā jau tas nojaušams – ne viss ir tik tīrs, ne viss iet tik gludi, kā vēlētos. Par to arī šis 8 sēriju mini-seriāls.

 

“It’s the Middle East… enemies is what you make.”

 

Runājot par seriālu, pēc pirmās sērijas noskatīšanās, tas gandrīz jau tradicionāli britu TV jau ar pirmajām minūtēm ļoti izteikti un nepārprotami uzrunā skatītāju, un nerodas jautājumi, par ko tieši būs seriāls un kā tas veidos savu stāstu. Spilgtas ainas, bieži ar smalku, gandrīz kino cienīgu, filmēšanas stilu aizrauj vēl pirms uz ekrāniem ir parādījusies seriāla galviņa.

 

Seriāls pirmajā sērijā skatītājiem piedāvā vairāk nekā tas spēj saprast. Kā seriāla veidotājs skaidroja, ka mīklu atrisinājumu mājieni, simbolisms un mīklaini sīkumi, ir izmētāti apzināti un šādi vēlējušies rosināt skatītāja iztēli un dot nepārtrauktu vielu pārdomām. Bet arī paskaidro, ka neredzot šos rēbusus un izliktos pavedienus, baudīšana nebūs traucēta – galvenais skatīties, sekot līdzi un iedziļināties.

 

.