Cilvēciskais Džeims [filma: Skyfall / Operācija: Skyfall]

Skyfall

 

 

Nekas nav mainījies. Man joprojām ir iebildumi pret Daniel Craig kā James Bond atveidotāju, jo gluži vienkārši man nešķiet, ka viņš atbilst, tā saucamajam, brenda standartam. Es tā uzskatīju pirms 7 gadiem un uzskatu joprojām. Bet tas neliedz man atzinīgi novērtēt visu labo, kas līdz ar viņa citādumu ir nācis klāt visai bondiādei. Man ļoti patīk, kaEON izdomāja, īstenībā, ļoti radikāli pamainīt šo filmu sēriju intonāciju. Nu vismaz salīdzinot ar Brosnana it kā eleganto, bet gandrīz jau komisko Bonda tēlu. Jā, viņš izskata ziņā un uzvedībā bija perfekts Bonds, bet tās filmas man šķita novecojušas un pārāk aizrāvušās ar gadžetiem un to obligāto demonstrāciju. Nu gluži kā tas bija bondiādes aizsākumos, kad tas viss bija moderni, interesanti un atbilstoši tam laikam.

 

 

Still

 

Lai šo filmu sērijas nezaudētu aktualitāti un popularitāti, tika pieņemts ļoti veiksmīgs lēmums – par Bondu izvēlēties izskata ziņā skarbu, bet savās darbībās emocionāli pieejamāku aktieri. Tā, lai akcents vairs nebūtu uz mantiņām un sievietēm, bet gam uz pašu Bondu, viņa darba vietu MI6 un tajā strādājošajiem personāžiem. Bonda filmām raksturīgo elementu akcentu maiņa un sapludināšana araģenta Borna filmās redzēto stilistiku deva Bondam jaunu elpu un vajadzīgo atdzimšanas jaudu jaunā kvalitātē.

 

 

Skyfa03

 

Jāpiekrīt arī Bonda piecdesmitgadei veltītajā dokumentālajā filmā Everything or Nothing minētajam, ka katram Bonda tēlu atveidojušam aktierim trešā filma ir kas īpašs – savā ziņā kulminācija, kad tas ir tā pa īstam iejuties tēlā un piešķīris tam tikai sev raksturīgas nianses. Arī ar Daniel Craig Bondu tas ir noticis tieši šajā – savā trešajā Bonda filmā.

 

Kad ļoti neierasti, bet tik organiski, ir redzēt Bondu, kas nav perfektā uzvalkā, neskuvies dienām un tik sliktā formā, ka nevar sekmīgi izpildīt minimālās fiziskās prasības, jāatzīst, filma kļūst kas vairāk kā kārtējā bondiādes sērija. Tā iezīmē jaunu nodaļu, un, redzot Skyfall notikumus, jākonstatē – tādu, kas paver durvis neredzētiem apcirkņiem un sižetiskām niansēm. Turklāt nenoliedzamā Christopher Nolan stila ietekme uz Skyfall vizuālo un tematisko noformējumu sniedz iespēju nākamajam uzrāvienam kopējā filmu sērijā. Kur tas aizvedīs, un vai ilgtermiņā tas būs bijis pareizais lēmums, to mēs vēl redzēsim… pēc kādiem desmit gadiem.

 

Skyfall3

 

Tātad, ar Bondu nr. 23 režisorsSam Mendes ir paveicis gandrīz neiespējamo. Nezaudējot klasisko eleganci, modernizējis un humanizējis James Bond tēlu, licis tam apsvērt aģenta amata nepieciešamību, parādijis to no vājākās puses un ieskicējis leģendārās patronesas M nodevību pret savu labāko aģentu. Pie reizes ar atgriešanos bērnības mājās pasvītrota James Bond piecdesmitā jubileja, kurā mazliet komiskais, bet klasiski idealizētais pļāpīgais Bonda filmu ļaundaris Raoul Silva, kuru iespaidīgi atveidojis Javier Bardem, iznīcina leģendāro Bonda auto Aston Martin DB5, tādejādi izsaucot Bondā nebijušas dusmas un …nu jūs nojaušat ar ko tas beidzās. Bet varbūt arī nē, jo ar jauna Q atveidotāja iepazīstināšanu šajā sērijā mums jāatvadās no kāda cita zīmīga tēla.

 

Skyfall2

 

Skyfall man īpaši patīkams šķiet tieši sava mazā mēroga un lokalizēto problēmu dēļ. Jo, manuprāt, visu iepriekšējo filmu tradicionālā pasaules glābšana mētājoties pa visādiem pasaules nostūriem un kā emulatoram iejūtoties n-tajos tēlos, padarīja Bondu jau par ikdienišķu un parastam seriālam līdzīgu produktu. Arī ierasto super-duper spiegu mantiņu iepazīstināšana vai precīzāk tā nedarīšana Skyfall ir izveidota ļoti eleganti un ar vieglu humoru, kas liek saprast, ka Bonds ir kārtīgs vecis,un viņam nav vajadzīgas augstākās tehnoloģijas, lai novāktu kārtējo lielo ļaundari, jo dažkārt pietiek arī ar vienkāršu nazi.

 

Turklāt jāatceras, ka viss ir līdzsvarā – Tom Cruise ar savu Mission: Impossible filmu sēriju ir veiksmīgi pārņēmis šo gadžetomāniju un vispasaules apceļošanas (lai atgūtu kārtējo superslepeno disketi, es atvainojos, mikroshēmu) stiliņu, un Bonds tagad var mierīgi pievērstiem citām sižetiskajām šķautnēm.