Datorurķu cilvēciskā drāma [seriāls: Halt and Catch Fire]

TV kanāls AMC, kas pēc seriālu Breaking Bad un Mad Men apskaužamās popularitātes un vispasaules atziņas, ka šie seriāli ir labākie drāmas seriāli TV vēsturē, apzinājās savu zelta statusu un savu zīmolu (trīs burtus: AMC) papildināja ar zelta pamatni. Tagad, kad Breaking Bad jau kādu laiku ir finišējis, Mad Men paņēmis nelielu atvaļinājumu pirms septiņām fināla sērijām, kanālam AMC priekšā diezgan svarīgs uzdevums – atrast jaunus TV drāmas smagsvarus.

 

Mēģinājumi paildzināt Breaking Bad veiksmes stāstu ar tā saucamo spin-off – viena no seriāla tēlu atsevišķo stāstu, pagaidām nenozīmē neko. Vien tukšus solījumus un daudz, daudz cerību, ka būs tikpat labi. Tad jau redzēs, bet neieteiktu sacerēties, jo iespējamība, ka spin-off būs liels notikums ir diezgan maza. AMC jaunās paaudzes pirmais vēstnesis ir seriāls TURN. Tā starts nebija nekas spīdošs, vien nedaudz pāri vienam miljonam skatītāju. Ņemot vērā izmaksas, tā nākotne ir miglā tīta. Otra kanāla AMC jaunā cerība, ir seriāls Halt and Catch Fire – stāsts, kas norisinās astoņdesmitajos gados, kādā datordzelžu ražotājkompānijā laikā, kad datoru ienākšana mūsu ikdienā bija vēl tikai bērnu autiņos. Kā zināms, no Steve Jobs biogrāfiskās vai Social Network filmas, arī šajās dīvaiņu, nūģu un visādi citādi ne īpaši slavinošiem vārdiem apzīmētajās aprindās norisinājās ļoti interesanti notikumi.

 

Dīvainā kārtā kanāls AMC nemācas no kļūdām. Pirmkārt, nenodrošinājis ASV kritiķus ar pirmo 3 līdz 4 sērijām ļāva tiem spriest par seriālu tikai pēc pirmās sērijas noskatīšanās. Kas, kā mums ļoti labi zināms, var būt ļoti maldinošs priekštats. Otrkārt, pirmā sērija sevī neietver neko vairāk kā tēlu arkas atainojumu un simtiem reižu gan kino, gan TV ekrānos redzētu sižetisko līniju, kas tikai ļoti nosacīti ir oriģināla. Attiecīgi, pirmais iespaids rodas diezgan neviennozīmīgs un aizmirstams. Jā, aktieru blice: Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis un Kerry Bishé savu darbu izdara spīdoši, režisors Juan José Campanella scenārija ietvaros cenšas cik var, turklāt, operatora darbs ir izteikti atmosfērisks un precīzs, bet ar to diemžēl nav gana. Nekas neliecina, ka turpmākais būs kas aizraujošs un oriģinālāks.

 

Aptuveni mēnesi pēc pirmās sērijas noskatīšanās es devu seriālam otro iespēju, un tas ir tikai tāpēc, ka neticēju, ka aktieris Scoot McNairy (Argo, Monsters, Killing Them Softly) piedalītos pavisam vienkāršā un neizteiksmīgā stāstiņā, turklāt televīzijā, kad viņam uz lielajiem ekrāniem iznāk tik daudz interesantu darbu.

 

Tavu brīnumu, seriāls Halt and Catch Fire atdzīvojas tiek vaļā no savām, sauksim tās par neinteresantajām un stīvajām origin story saknēm, trešajā sērijā. Tas, manuprāt, ir diezgan ilgs laiks, lai tradicionālās kabeļtelevīzijas seriāls ieskrietos, bet varbūt – labs nāk ar gaidīšanu teiciens šeit būs īsti vietā. Seriāls uzņēmis apgriezienus, tagad, spēj emocionāli un daudzslāņaini vēstīt par datorindustrijas netīro pusi, trikiem un stiķiem, kas jāveic, lai iegūtu atpazīstamību un vērā ņemamu varu. Tāpat detalizēti vizualizē cilvēciskās attiecības un to sarežģīto mijiedarbību ceļā uz lielo mērķi.

 

Tā vien izskatās, ka kanālam AMC ar Halt and Catch Fire rokās atkal ir nonācis zelta gabaliņš. Jāgaida un jāskatās, ko tas iesāks ar to un kādā virzienā ies, bet potenciāls un sižetiskās attīstības diapazons ir milzīgs.

.