Dialogu medusmaize [filma: Killing them softly / Kazino aplaupīšana]

Killing-them-softly-poster-header

Nav šaubu, ka vēsturiski Amerika ir veidota pateicoties autoritātēm, brutālam spēkam un ieročiem. Ir pagājuši vairāki gadsimti, un šajā aspektā nekas nav mainījies. Tikai tagad tas tiek notušēts ar politiku, skaistām patriotiskām runām par vienotības spēku, bet pašā saknē viss joprojām notiek pavisam vienkārši – ar dūrēm un ieročiem.

Killing-them-softly03

 

Veidodami Killing them softly, režisors Andrew Dominik un producents – gavenās lomas atveidotājs Brad Pitt to neslēpj, intervijās akcentē kā Amerikas galveno virzītājspēku – “bez ieročīem šī valsts nepastāvētu”. Filma nekādā ziņā neglorificē vardarbību un ieročus. Tas nav stāsts par psihopātiem, kas mīl pašaudīties un nolaist kādu no kātiem. Kā mēs to esam raduši redzēt parāk daudz filmās. Stāsts ir par vīriem, kas apzinās patieso lietu kārtību, un dara to tikpat ikdienišķi, kā mēs ejam uz darbu. Priekš viņiem tā ir tieši tāda pati rutīna, tikai fona radio un tv translācijas ar politiķu runām par vienotības nepieciešamību Cerībai un Izmaiņām (Baraka Obamas prezidenta vēlēšanu kampaņas galvenie saukļi: Hope, Change, Yes We Can) tiek uztverta ironiski. Tie pasmīn par dzirdēto un atgādina, ka Amerika ir viens milzīgs tirgus un tajā par visu norēķinās ar naudu.

Brad-pitt-new-killing-them-softly-stilsl-04

 

Killing them softly ir viena no tām filmām, kurās nav iedalījums “labajos” un “sliktajos”. Te visiem ir viens virzītājspēks – nauda. Kāre pēc tās un māka ar to apieties arī izšķir, cik ļoti tās īpašniekam nāksies saskarties ar vardarbību un kādā lomā viņš nonāks.

Killing-them-softly-img02

 

Kā jau zināms – Andrew Dominik filmas lielā mērā balstītas uz dialogiem, tātad aktieru izvēle un piemērotība lomai ir ārkārtīgi svarīga. Killing them softly arī šajā jomā ir paveikts perfekts darbs. Katrs aktieris kā uzliets der savam tēlam, un tas rada papildu realitātes devu jau tā precīziem, asprātīgiem un cilvēcīgiem dialogiem, kas filmā ik pa brītiņam papildināti ar šādu tādu darbību, vai precīzāk – nelegālās spēļu zāles aplaupīšanu un tās seku novēršanu.

Killing-them-softly-img08

 

Ir reti sastopamas filmas, kas galvenokārt balstītas uz dialogiem, bet spēj saglabāt augstu spriedzes līmeni un neparedzamību. Kā arī drūmais vizuālais noformējums ir pasniegts ārkārtīgi skaisti (vienalga, vai tā ir petaržu uguņošana, piepīpēts kambaris, narkomānu ūķis, piemēslota iela vai lietainas nakts nogalināšanas aina, kur redzam, kā lodes palēnināti caursit rūtis un ieurbjas upura galvā), kas kopā ar režijas meistarību un milzīgu ironijas devu nepadara filmu tik smagu, kā tas varētu likties filmā, kurā tiek likvidēti virkne cilvēku, kas iesaistīti mafijas kontrolētas spēļu zāles aplaupīšanā.

Vispārējais visu varoņu eksistenciālisma nihilisms ir papildināts ar skaistām, bet ļoti ironiskām dziesmām (Klausīties šeit), kas tikai papildina drūmo, bet komisko filmas garu.