Chappie / Robots vārdā Čapijs Dienvidāfrikas banda

Aptuveni pirms pieciem gadiem par mūzikas ziņnešu karstāko kartupeli pēkšņi kļuva kāda pilnīgi dīvaina un …loģiski – svaiga skanējuma repa grupa no Dienvidāfrikas. Šo apvienību, kuras priekšplāna dalībnieki ir repers Ninja [Nindža] un soliste/repere Yolandi [Jo-landī], ar tikpat jancīgo nosaukumu Die Antwoord, pasaule vienlīdz ienīda un apbrīnoja (ja neesat pazīstami ar viņu mūziku, spilgtam ieskatam derēs šie divi videoklipi: Enter the Ninja un Fatty Boom Boom). Viņu, par reiva repu nodēvēto, stilu neviens nevarēja noliegt kā kaut kā kopēšanu. Arī viņu skatuves tēli, viss apkārtstāsts un, teiksim tā, mitoloģija, par ko tiek vēstīts dziesmās un rādīts videoklipos, ir ļoti nostrādāts darbs. Modes dizainera Alexander Wang un seriāla American Horror Story stilista iesaiste tērpu izveidē un modeļu Cara Delevingne un Charlotte Free vēlme piedalīties dziesmas videoklipa Ugly Boy uzņemšanā bez jebkāda atalgojuma liecina par fenomenu, kā darbībās vēlās iesaistīties pat tie, kuriem tas tīri no biznesa viedokļa nav vajadzīgs… tā arī aktieris Jack Black, mūziķis Flea no grupas Red Hot Chili Peppers, Marilyn Manson un underground elektroniskās mūzikas krusttēvs Aphex Twin esot ar lielāko prieku veltījuši laiku, lai veidotu šīs apvienības klipu.

Bet kāpēc tik garš ievads par šo grupu? Uzreiz pēc filmas District 9 režisora Neill Blomkamp strīdīgās kvalitātes otrās filmas Elysium ar Matt Damon un Jodie Foster galvenajās lomās tika izplatītas ziņas, ka viņa nākamais projekts būs viņa 2004. gadā veidotās īsfilmas Tetra Vaal pilnmetrāžas versija. Jeb šīs īsfilmas atvasinājums pilnvērtīgākā stāstā ar ne tikai Dienvidāfrikas policijas robotizācijas fakta attēlošanu, bet ar pilnvērtīgiem tēliem un, protams, konfliktu. Kā mazliet joku ziņa skanēja filmas projektam piesaistītā repa grupa Die Antwoord. Bet tikai tādēļ, ka tas vairs nav videoklips vai kāds mūzikas vai modes projekts, bet gan Holivudas filma ar salīdzinoši lielu budžetu (baumojot, ka šoreiz filmu studija Blomkamp atvēlējusi budžetu, kas vairāk līdzinās filmas District 9 budžetam). Turklāt ne jau velti režisors David Fincher atteicās no ieceres, ka Yolandi varētu atveidot Lisbeth Salander grāmatas The Girl with the Dragon Tattoo ekranizācijā – vienkārši, vai tik specifisku un nepieradinātu tēlu filmas vajadzībām iespējams pārveidot, lai neveidotos nevajadzīgi salīdzinājumi un atgādinājumi par primārās izcelsmes skatuves tēlu.

Liels bija mans pārsteigums, kad sapratu, ka filmā Chappie minētā grupa atveido sen iepazītos skatuves tēlus un filmas šķietami galvenie aktieri Hugh Jackman, Sigourney Weaver un Miljonāra puika Dev Patel, ir tikai otrā un trešā plāna aktieri. Lauvas tiesu filmas pārlieku garā raidlaika ir atvēlēts tieši Die Antwoord dalībnieku saskarsmei ar robotu Chappie, par kura kustībām – ķermeņa valodu atbildīgs Blomkamp iemīļots aktieris un biznesa partneris Sharlto Copley. Ninja un Yolandi tēli ne pa kripatu neatšķiras no videoklipos redzētajiem. Pat līdz tādām detaļām, ka pārvietojas ar tādu pašu melni matētu Subaru automašīnu un iemīļotais ierocis ir zelta/dzeltenas krāsas automāts. Kā arī ļoti pareizs režisora lēmums ir izmantot filmas skaņu celiņam Die Antwoord skaņdarbus, turklāt “vecos labos” hitus.

Protams, saglabājas jautājums vai Ninja un Yolandi ir tēli, ko sapratīs un uzrunās masas, kas nav mūzikas izlēcienu cienītāji – pie Tom Cruise, Will Smith utml. tēliem pieradinātie un ar filmas treileriem pārliecinātie, ka Chappie ir vienkārši vēl viens zinātniskās fantastikas gabals, kas vēstīs par robotu policistu, kuram ir cilvēciska apziņa, jūtas un līdzjūtība utml. jau visur citur manītās fīčas. Un neapšaubāmi, ka būs aumaļām cilvēku, kuri aizgūtnēm spļaudīsies par it kā Die Antwoord aktierprasmi, Hugh Jackman tēla viendimensionalitāti, bet patiesībā neapzināsies to, cik ļoti Chappie iederās šīs grupas apdziedātajā mitoloģijā, cik ļoti tā ir vienkāršota, stilizēta un pat apzināti infantīla, lai katram skaidrā formā pasmietos par mūsdienu mūzikas mogulu neīstumu, lielbudžeta filmu sižetisko vienkāršību, ka pat jaunizceptam robotam, kas pasauli tver kā mazs bērns, ir spēles noteikumi ir skaidri un atliek tikai jautroties līdzi. Šeit tikai jāpiebilst, ka filmā vienīgais mazliet neiederīgais un apjukušais aktieris ir Dev Patel, kurš man neizprotamu iemeslu dēļ joprojām filmējas, atveidojot vienu un to pašu lomu.

Nedomāju, ka Chappie būs liels hīts, bet katrā ziņā nevajadzēs kaunēties minēt šīs filmas nosaukumu nākamo šī režisora filmu treileros (piemēram viņa filmas versijā par to, kas notika laika posmā starp filmām Alien un Aliens), kā tas notika ar Elysium pieminēšanu Chappie treileros. Lai arī filmai kaut kur pirms grand finale ir liekas kādas 15-20 minūtes un tas sabremzē notikumu gaitu un pabojā kopumā interesanto formu un bērnišķīgo gangsta stiliņu ar pārspīlētajiem tēliem un notikumiem, ir milzīgs prieks, ka kāds joprojām atvēl šādiem riskantiem projektiem naudu un dod pasaulei iespēju iepazīt arī dīvainu sci-fi filmu pasauli.

Vērtējums: 3 / 5

.