Ekstrēmi par skaisto [Optimista stāsts / Silver Linings Playbook]

Tā nu ir sanācis, ka skatos diezgan daudz filmu un apmēram orientējos, kas notiek kino pasaulē, nu vismaz aktuālajā. Tādēļ reti sanāk, ka kāda filma, vēl pie tam ar lielu vārdu piedalīšanos, uzrodas ne no kurienes un mani pārsteidz nesagatavotu. Ar nesagatavotu es vairāk domāju, ka filma izrādās kas pilnīgi cits (labāks), kā to varētu sagaidīt – plus, mīnus normāls gabals par kura eksistenci pāris gadus vēlāk atminēsies retais, un nevis gadījums, kad neesmu dzirdējis par tādas filmas eksistenci vai lasītais izrādījies nepatiesība.

11lawrence1_span-articlelarge

Tā nu šogad (pagājušā gadā tās bija Drive un Martha Marcy May Marlene) manā favorītu saraksta augšgalā noteikti ierindosies Three Kings, The Fighter un I Heart Huckabees režisora David O. Russell jaunākais darbs – filma Silver Linings Playbook jeb latviskotajā versijā Optimista Stāsts.

Silver-linings-playbook-009

Es nenoliegšu, ka filmu vērtēju mazliet augstāk nekā iespējams vajadzētu tikai pateicoties šim pārsteiguma momentam, bet tas nekādā ziņā nemazina šīs, pēc shēmas, romantiskās komēdijas unikalitāti un īpašo dabu, kas, pateicoties iesaistīto tēlu un to atveidotāju žilbinošajam sniegumam, ļoti bieži pieskaras pamatīgas drāmas elementiem, tādejādi padarot Silver Lining Playbook daudz dziļāku un paliekošāku nekā vairums žanra līdzinieču.

Lai arī bieži apspēlētas simtiem reižu redzētas ainas, bieži bīstami robežojoties ar puņķainām klišejām un darbībām, iesaistīto (visu) aktieru nopietnais darbs vainagojies ar apskaužamu (citiem režisoriem) rezultātu, kur ar neaprakstāmu rotaļīgumu jeb vieglumu skumjās ainas un bezizejas situāciju attainojums pāriet histēriski smieklīgos sniegumos, kad neatliek laika nekam citam, kā skatīties un baudīt, kā ar jau minētajiem dotajiem, papildinot to ar ļoti precīzi izvēlētu operatora darba stilu, tiek veidots tik svaigs, tai pašā laikā sen zināmu lietu izklāsts jau gadu desmitiem novalkātajā romantiskās komēdijas žanrā.

Silver-linings-playbook-jackie-weaver-and-robert-de-niro

Visvairāk man pārsteidza Bradley Cooper aktierspēle. Kaut arī filmā The Words viņš cenšās parādīt savu dramatiskā aktiera dabu, līdz galam tomēr neizkāpj no savām ievalkātajām kurpēm, kurās nevienam tā baigi neprasās lai/vai viņš būtu labs aktieris un visus apmierina sprogainie mati un žilbinošais smaids, kas ielikts pareizajā iepakojumā. Silver Linings Playbook noteikti būs viņa karjeras jēgpilnākais atspēriena punkts, kas viņam nodrošinās attīstību un atpazīstamību arī turpmāk, kad par Paģirām (1,2,3) jau kādu laiku būs piemirsts. Šeit viņš, šķietami klasiski amerikāniski domājošs indivīds, kurš ārkārtīgi, līdz pat emocionālam aklumam, tic sevis dziedēšanas idejai, apejot medikamentus, kuri viņu ārstē no bipolāriem traucējumiem jeb šizofrēnijas, sniedz savas karjēras dramatiski un vienlaikus komiski spēcīgāko lomu, kas nu jau ir novērtēta ar Golden Globe un Independent Spirit Awards balvu nominācijām.

Silver-linings-playbook07

Bradley Cooper filmas partnere, jaunās paaudzes viena no spožākajām zvaigznēm Jennifer Lawrence, kas pēc gūtās atzinības par Winter’s Bone kaut kā pakļāvusies spiedienam un ieslīga no aktiertalanta demonstrēšanas viedokļa tukšās lomās (Like Crazy, The Beaver, X-men: First Class, Hunger Games) šeit atkal atgriežas viņai daudz piemērotākā ampluā, arī ar šizofrēniju sirgstošas hiperaktīvas atraitnes lomā, kas nekaunas, ka ir mazliet par daudz vaļīga attiecībās ar vīriešiem. Nevar nepieminēt arī veterāna Robert de Niro atgriešanos pie jaunrades,pie sevis interesējoša darba un acīmredzamu piestrādāšanu pie lomas, kas nebija manīts jau pārāk ilgi, kā arī viņa filmas sievu, iepazīta no Animal Kingdom bandas krustmāte, aktrise Jacki Weaver Silver Lining Playbook aktieru sastāvam ir kā maza rozīnīte un trako ģimenes locekļu mazliet apmaldijies gans.

Filma otrajā daļā un izteikti noslēguma daļā mazliet par daudz pievēršas masām tīkamākam formātam un vēlas izpatikt visiem, kas vēl nav pilnībā apburti, radot zināmāku feel good sajūtu un happy ending, bet arī tas pateicoties jau visam notikušajam un nemainīgi spēcīgajam aktieru sniegumam nespēja pabojāt sajūtu, ka esi redzējis ko īpašu un paliekošu.

Silverliningsplaybk900

[