Fokus-pokus un tas arī viss [filma: Now You See Me / Krāpšanas ilūzija]

Ir pārlieku neprecīzi dēvēt Clash of Titans, Transporter un Incredible Hulk autora Louis Leterrier jaunāko darbu Now You See Me par iluzionistu Ocean Eleven. Kaut vai tāpēc, ka tas nav ne elegants, ne iedziļinās (nu tā patiešām) aplaupīšanas aizkulisēs un galu galā nerada iespaidu par katru no iluzionistiem kā spilgtu personību.

Now You See Me ir kārtējā filma, kuras sižets lielā mērā aprobežojas pie idejas, kas izteikta vienā teikumā. Visu pārējo filmas laiku aizpilda standartlietas, liekas darbības un mehāniski mānekļi, kas vairāk atgādina uzmešanu nekā skatītāju apvārdošanu vai veiklu triku un cilpu iemešanu scenārijā, lai beigās, šādai filmai pašsaprotami sagaidāmajā, sižeta pavērsienā ar lielu blīkšķi visu sagriestu kājām gaisā.

Filmas pirmā pusstunda ir veidota intensīva, ar savu izteikto vizuālo noformējumu un moderno filmēšanas stilu rada spēcīgu atšķirīguma iespaidu. Tā ir interesanta un liek uzdot vienu jautājumu pēc otra, bet kaut kur pie vidusdaļas spriedzes ainām skatītājam ir skaidrs, ka jautājumiem nebūs atbilžu un meklēt tās scenārijā ir pilnīgi lieki – to tur nav. Vērtējot Now You See Me, pēc pirmās pusstundas tai bija milzīgs potenciāls kļūt par kaut ko tikpat aizraujošu un kutelīgu kā 1966 .g. klasiskām How to Steal a Million un Gambit. Tādu mūsdienu jaunatnei radītu versiju, kramplaužu ar vērienīgiem trikiem pārpildītu gabalu, kas būtu gan gudrs, gan spilgts… pat elegants.

Diemžēl scenāristi, upurējot elegantumu, indivīdu izcelšanu un sižetisko loģiku, mēģinājuši filmā ietilpināt tik daudz visa kā, ka dīvainā kārtā tā šķiet tukša. To varētu salīdzināt melodijas un harmonijas neesamību dziedātāju pūlī, kur katrs cenšas par visām varītēm būt svarīgāks un varenāks nekā blakus esošais. Un te pat pie vainas nav kārtējais zvaigžņu sastāvs (cik filmas gadā mums piedāvā zvaigžņu sastāvu un cik no tiem ir sevi attaisnojuši?), jo teiksim paši noslēpumainie iluzionisti (Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco)pēc spilgtā ievada vairs netiek uzskatīti par filmas kodolu, vecā gvarde Morgan Freeman un Michael Caine n-to reizi atrāda savu “standartiņu”, bet policisti Mark Ruffalo un Mélanie Laurent ir nolemti plakaniem tēliem un klišejiskiem izgājieniem.

Negribas jau tā teikt, bet filma būs aizraujošāka, mistikas un noslēpumu pilnāka, ja paralēli tās skatīšanai darīsiet vēl kaut ko. Piemēram, mājas kino vakarā varēsiet papļāpāt un paskatīties kino. Un iespējams, ka tā tas arī iecerēts bez pretenzijām uz gudru kino par iluzionistiem. Vienkārši uz spriedzi un fokusiem-pokusiem balstīts izklaides kino ar “tiem tur foršajiem aktieriem”.

stars 3