Jackass vecumdienas [filma: Bad Grandpa / Sliktais Opis]

Es neesmu redzējis nevienu Jackass filmu. Varbūt tikai kādu treileri un kādu Jackass TV raidījuma sēriju, bet tas arī tikai tā – “garām ejot”, lai zinātu, kas tas ir. Un zinu. Tātad, problēmas ar ielekšanu un orientēšanos, kas notiek jaunākās (man par pārsteigumu respektablais režisors Spike Jonze uzrakstījis stāstu (story-screenplay) šai un radījis visu Jackass padarīšanu) perdeļkomēdijas Bad Grandpa notikumos līdzinās nullei. Arī publiskam sašutumam vairs tā īsti nav vietas, jo priekšzināšanas ir gana plašas. Un reakcija uz spontānām fekāliju šļakatām, perversiem jokiem ar un ap dzimumlocekļiem ir salīdzinoši mērena (šķiet te vainojama Saturdays Night Live aso un bieži vien tik pat zemu tēmēto perverso joku pieredze). Apzinos šīs franšīzes loģisko popularitāti un pieņemu to kā zināmu normu, jo tā vien šķiet fiziskie joki un visa veida ākstīšanās un šķobīšanās ir pats iedarbīgākais veids, kā momentāni sasmīdināt auditoriju. Ne velti Čarlijs Čaplins un Benijs Hils bija tieši tādi, kādi viņi bija.

 

Lai arī daudzi Bad Grandpa salīdzinās ar komiķa, aktiera Sacha Baron Cohen radītajiem tēliem (Borat, Bruno u.c.) un filmām (arī no šīm neesmu redzējis vairāk kā atsevišķas ainas un TV raidījuma Ali G in da House sērijas), kā arī jau minētajām Jackass pilnmetrāžas fizisko joku kompilācijām, šīs filmas tomēr atšķiras. Ja Sacha Baron Cohen, veidojot filmas, ar savām izdarībām un izteicieniem radīja izteikti neērtu atmosfēru, un ļoti bieži iesaistītajām personām raisīja emocijas un verbālus izvirdumus, par kuriem mirkli vēlāk paši kaunējās un mēģināja noslēpties iepriekš labi veidotajās tolerances čaulās, tad Bad Grandpa ir Jackass modeļa pilnveidošana un apaudzēšana ar sižetu visas filmas garumā.

 

Personīgi man šķiet, ka jau tā īsā filma (92 min.) bija par garu un ar nepilnu stundu būtu bijis pilnīgi gana. Tieši šī liekā pusstunda ir šī žanra jaunievedums – filmas sižets. Manuprāt, sižeta karkass kā mēģinājums attīstīt formulu un iet tālāk ir apsveicama rīcība, bet jāsecina, ka tas ir lieki, un kalpo tikai kā laika stiepšanas elements. Jo domāju, ka neviens nenoticēja Johnny Knoxville Irving Zisman un Jackson Nicoll kā attapīgam un asprātīgam puikam Billy, kaut arī puika ir filmas centrālais un veiksmīgākais tēls. Teiksim, multenēs Road Runner jau arī tā īsti nevienam nav skaidrs abu iesaistīto tēlu konflikta/sacensību iemesls, bet tas arī nav svarīgi, jo īsfilmiņas ļoti veiksmīgi darbojas arī bez paskaidrojumiem. Tādēļ Bad Grandpa vienīgais sižeta attaisnojums ir noslēdzošā skeča ar skaistumkonkursa izākstīšanu un atvadīšanās no vecmāmiņas, kā veltījums filmai Little Mis Sunshine.

 

Noslēgumam tikai vēlējos piebilst, ka šāda tipa filmām reklāmas rullīši jeb treileri ir viņu lielākais ienaidnieks, jo šo joku atkārtota skatīšanās garākā versijā nekā treilerī, filmā rada palēninātas skatīšanās iespaidu, kurā prāto, kad būs nākamais kadrs no treilera, turklāt daudzi joki divreiz nenostrādā.

2 stars