Kas iegūs un kam vajadzētu iegūt Oscars balvas

Lai arī visi, kuri spriedelē par Oskariem un izvirzītajām nominācijām, apzinās, ka tā jau sen nav (ja kādreiz vispār ir bijusi) ikgadēja balva tikai par sasniegumiem kino, pārsteiguma, sašutuma pilni teksti un spriedelēšana, ka balva ir zaudējusi savu jēgu, ir ik gadu. Šis gads nav izņēmums. Oskari (kopš pagājuša gada Academy of Motion Picture Arts and Sciences balvu pasniegšanu oficiāli pārdēvēja par Oskariem) ir balva, kurā nedaudz mazāk kā 6000 pārsvarā pavecu ļaužu grupa ar noteiktu kinogaumi

kas interesanti, ka tik lielai ļaužu grupai ir novērojama ļoti konkrēta un specifiska gaume, kas gadu no gada paliek praktiski nemainīga

un statusu sabiedrībā dala balvas par viņuprāt aktuālo kino lauciņā. Nereti jāsecina, ka balvas tiek piešķirtas kā novērtējums par konkrēto tēmu, bet pats kino, lai arī neapstrīdami augstas klases, tiek atbīdīts otrajā plānā. Vienalga kā to nosaukt – politkorektums, drosmes trūkums, vispārīga līdzi jušana par sabiedrībā diskutētām un aktuālām tēmām vai vienkārši kādas konkrētas filmas vēstījuma rezonanses palielināšanu sabiedrībā, bet tas ir fakts un vairs jau īsti nav pat jēgas par to diskutēt.

 

Tam piekrīt arī īgnais kungs un liel-aktieris Roberts Redfords, kuram loma filmā All is Lost pēc daudzu domām bija pilnīgi droša pretendente uz nomināciju. Mazliet pikts uz filmas izplatītājiem par neiegūto nomināciju, tomēr atzīst, ka balvu pasniegšanas pasākumi jau kādu laiku ir milzīgas politiskās spēles un vērienīgas reklāmas kampaņas, kur ar pašu kino ir diezgan nosacīts sakars. Tas ir bizness.

.

Best Motion Picture

US-ENTERTAINMENT-ACADEMY AWARDS-NOMINATION ANNOUNCEMENT

Galvenajā kategorijā jau kuro gadu ir nominētas deviņas filmas. Ir pilnīgi skaidrs, ka ar sistēmu nav kaut kas riktīgi, jo ,ja ir iespēja nominēt 10, tad kāpēc šādā gadā, kurā noteikti ir diezgan viegli atrast desmit kandidātus, ir nominētas tikai deviņas, aiz durvīm atstājot tādas filmas kā piemēram Inside Llewyn Davis, All is Lost, Mud?

kopš 2008. g. no piecu filmu nominēšanas pārgāja uz nolikumu: “līdz 10 nominācijām”

 

Tāpat rudenī pamatīgu rezonansi ieguvusī filma The Buter vai, kā pareizāk, studiju kariņu rezultātā pārsaukta par

studija Warner Bros iesniedza sūdzību pret The Weinstein Company izplatīto 2013. g. filmu, ka tai būtu jāmaina nosaukums, jo viņi nevēlas, ka tā tiek jaukta ar Warner Bros, tāda paša nosaukuma 1916. gadā izplatīto īsfilmu (šķiet lieki piebilst, ka tā bija melnbalta un bez skaņas); lai arī cik nejēdzīgi prasība izklausās, Weinstein brāļu izplatītajai filmai tā tikai nāca par labu – papildus reklāma

 Lee Daniel’s The Butler un neraksturīgi “oskarīgajām” filmām nopelnot pamatīgu naudas žūksni (domāju, ka daļai panākumu jāpateicas Amerikas otrajai ietekmīgākajai sievietei, 2011.g. pārtrauktā The Oprah Winfrey Show vadītājai Oprah, kura filmā atveido sulaiņa sievu) bija diezgan droša kandidāte uz bariņu Oskaru nomināciju, bet rezultātā nav saņēmusi itin nevienu nomināciju.

 

Arī šīgada, pēc daudzu domām, drošā kandidāte uz “mazā filma” statusu Fruitvale Station ir palikusi bešā, nenopelnot nevienu nomināciju (tagad visas likmes uz Independent Spirit Awards). Pat neslēpta Oscarbait kandidāte, Walt Disney un Mērijas Popinsas radītājas P.L. Travers batālijas veidojot stāsta ekranizāciju, filma Saving Mr. Banks ir izgāzusies – ieguvusi vien nomināciju par filmas muzikālo skaņu celiņu. Tas mazliet skumdina, jo aktrise Emma Thompson bija pelnījusi atzinību.

.

 

Best Achievement in Directing

oscars-director

Šogad novācies pamatīgs profesionāļu piecinieks (kā gan citādi!?). Neviens no šiem nešķiet lieks – nepelnījis šo nomināciju un balvu. Bet, ja jau skaldam matus un mēģinām atmest vājākos – Steve McQueen salīdzinot ar saviem iepriekšējiem darbiem nav paveicis neko tik īpašu, lai kronētu par gada režisoru, un, kas nav mazsvarīgi, manuprāt, šī ir viņa vājākā filma. David O. Russell kaut izveidojis ļoti patīkamu un izklaidējošu filmu uz režisoru Martin Scorsese un Alfonso Cuarón pamatīgo veikumu fona tomēr nedaudz nobāl. To pašu var teikt par vienmēr patīkamo un saldsērīgi mīļu filmu veidotāju Alexander Payne un viņa Nebrasku.

.

 

Best Performance by an Actor in a Leading Role

oscars-actor

Ātri uzmetot aci, šeit galvenie pretendenti ir Leonardo DiCaprio, kuram šī ir jau ceturtā nominācija, bet pagaidām neviena nav pārvērtusies par reālu uzvara (starp citu, diezgan līdzīgā situācijā ir Brad Pitt, viņam piecas nominācijas un neviena uzvara), un filmas Dallas Buyers Club vajadzībām milzīgām ķermeņa transformācijā cauri izgājušais Matthew McConaughey. Jo nu būsim godīgi – 12 Years a Slave galvenās lomas atveidotājs un šīgada neizrunājamā vārda īpašnieks Chiwetel Ejiofor

iepriekšējos gadu neizrunājamie vārdi bija dāmām –  Quvenzhané Wallis un Gabourey Sidibe

 ir filmā notēlojis uz vienas, cietēja nots, kas ir mazliet par švaku priekš šīs nominācijas. Stabils trešās vietas ieguvējs ir reiz Betmens, nu resnis, sīks krāpnieks, aktieris Christian Bale – laba, bet maz ticams Oscar balvu cienīga loma. Nominācijas tumšais zirdziņš var izrādīties Nebraskas jukušais, aktiera Bruce Dern loma, kas varbūt arī nemaz nebūtu tik slikta izvēle. DiCaprio, lai arī pelnījis, neiegūs balvu – vairuma Oskaronkuļu politkorektums un bailes no runām par viņa atveidotā tēla izdarību popularizēšanas, glorificēšanas neļaus aktierim iegūt sen pelnīto balvu.

.

 

Best Performance by an Actress in a Leading Role

oscars-actress v2

Šī kategorija kārtības labad būtu jāpārdēvē par “Meryl Streep Best Performance Actress in a Leading Role”. Tā, lai viņai vienmēr būtu goda vieta un pārējās aktrises varētu “sacensties” un nesatraukties par diženās Meryl Streep klātbūtni. Jo nu būsim atklāti – ja viņa nenospēlē kaut kādā Devil Wears Prada tipa filmā, viņa nopelna nomināciju. Ja ne Oscars, tad Golden Globes jau nu noteikti.  Visticamāk šogad balva kaut kādu amerikāņu riebuma pret Osage County lomu dēļ, Meryl Streep ies secen un to iegūs Woody Allen filmā šizofrēnisko Jasmine notēlojusī Cate Blanchett. Pārējās nominantes šeit izskatās, piedodiet, nedaudz aiz ausīm pievilktas.

.

 

Best Foreign Language Film of the Year

oscars-foreign

Daudzu pārsteigums Best Foreign Language Film of the Year kategorijā ir fakts, ka nav nominēta Eiropas aprunātākā filma Blue is the warmest colour. Kas īstenībā ir tikai kino apskatnieku neuzmanība – filma nebija nedz Oscars publicētajā longlist-ā, nedz shortlist-ā, jo gluži vienkārši nekandidēja – saistīts ar filmas iznākšanas datumu Francijā. Protams, tas neliedza tai kandidēt uz Best Motion Picture kategoriju. Bet, kā jau tas nevienu reizi vien ir atrunāts – filma ir “too french for american audience” un Oskaronkuļiem vairāk pie sirds gāja daudz mierīgākos toņos ieturētā filma Philomena, kas arī ieņēma, nu jau tradicionālo, ne-amerikāņu filmas vietu starp pārējām Best Motion Picture nominācijām. Šajā kategorijā galvenā cīņa ir starp dāņu The Hunt un itāļu Great Beauty. Mazliet žēl, ka šīs filmas ir nominētas vienā gadā – abas būtu pelnījušas galveno balvu. Un, tā kā Great Beauty jau saņēmusi vairākas nozīmīgas balvas, tai skaitā Eiropas gada filmas titulu, visticamāk viņa iegūs arī Oskaru.

.

 

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

oscars-supp.actress

Arī šajā kategorijā tā pa īstam sačenšas tikai divas dāmas. Pirmā ir pagājušā gada Best Performance by an Actress in a Leading Role kategorijas uzvarētāja Jennifer Lawrence, kura balvu ieguva par lomu filmā Silver Linings Playbook. Jaunā aktrise nu jau vismaz vienā rekordā ir apsteigusi savā neapzināti pārgalvīgā jokā: “I beat Meryl” minēto Oskarbalvu smagsvaru Meryl Streep, – 23 gadu vecumā Jennifer Lawrence ir visu laiku jaunākā aktrise, kurai ir trīs Oscar balvas nominācijas, tādejādi apsteidzot Meryl Streep, kurai tas izdevās (tikai) 32 gadu vecumā, tātad deviņus gadu vēlāk. Citi domās, ka nav pelnīti, citi, ka tas ir uz tā saucamā inerces rēķina, bet es tomēr nešaubos par viņas talantu un uzskatu, ka viss ir ļoti pelnīti. Otrā dāma, kura diezgan droši varēja cerēt uz nomināciju, ir 12 Years a Slave aktrise, debitante Lupita Nyong’o

aktrise pirms tam strādājusi filmēšanas komandās par parastu asistenti-palīdzi

Viņas gadījumā diezgan lielu lomu nospēlē nevis viņas aktierspēle, bet gan pašas filmas tēmas nozīmīgums.

.

 

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

oscars-supp.actor

Kā jau ierasts, šī kategorija vairāk kalpo kā kāda jauna aktiera reklāmas platforma un nevis kā mazu un spēcīgu lomu izlase. Šīgada jaunais un it kā daudzsološais aktieris ir Captain Philips un “look at me! I’m the captain now” frāzes autors, izbijis limuzīnu šoferis, Barkhad Abdi. Bet Bradley Cooper American Hustle un Jonah Hill Wolf of Wall Street performances ir vairāk jāuztver kā ķeksītis CV – par šādām lomām Oskarus nedod. Tātad atliek tikai divi vīri, kuriem ir reālas izredzes uz zelta vīriņu. T.i. šizofrēniskais vergturis no filmas 12 Years a Slave, Michael Fassbender un filmas Dallas Buyers Club kārnais transvestīts, Jared Leto. Ņemot vērā Oskaronkuļu gaumi, balva visticamāk nonāks ilgu pauzi no aktiera aroda ieturējušā Jared Leto rokās.

 .

oscar-nominimet

Skatoties kopumā uz šīgada nominācijām, priecē, ka nav tikai viena filma, kas ieguvusi vairums nomināciju un tādejādi neoficiāli iegūst gada labākās (aprunātākās) filmas statusu, jau pirms balvas ir izdalītas. Manuprāt, veidojas ļoti pareiza situācija, ka par galveno statusu cīnās trīs līdz četras filmas.

 

Bet šis gads nav izņēmums arī nepatīkamiem pārsteigumiem. Tos jau minēju raksta sākumā. Vēl tikai papildinot – tīri skaitliski brāļu Koenu filma Inside Llewyn Davis ir ieguvusi tikpat Oskaru nominācijas cik kovboju versija par Karības Jūras Pirātiem, filma Lone Ranger. Turklāt nominācija par meikapu Jackass apvienības filmai Bad Grandpa izklausās pēc izmisīga mēģinājuma uzrunāt jaunāku auditoriju. Bet varbūt es kļūdos un tā ir atstrādāta sistēma… jo Edija Mērfija 2007.g. multi-lomu perdeļkomēdija Norbit arī nopelnīja Oskara nomināciju.

Oskaru balvu pasniegšanas ceremonija notiks 2014. gada 2. martā.

.

.