Klaviatūru klabināšanas tukšās skaņas [filma: Fifth Estate / Piektā Vara]

 

Iepazīts un iemīlēts jauno laiku Sherlock (Holmes) lomā, iejuties retro kara drāmā (Parade’s End), nav svešinieks “pasaku” filmu jomā (Star Trek: Into Darkness, Hobbit 1,2,3), kā arī ieskicējis savas spējas McClain tipa ampluā īsfilmā Little Favour, aktieru ģimenes atvase, tīrasiņu londonietis ar mākslas skolas izglītību – aktieris Benedict Cumberbatch nav noturējies kārdinājumam notēlot skandalozu, divkosīgu vai vienkārši ārkārtīgi diskutablu personu, žurnālistu, aktīvistu un bezpeļņas tīmekļa lapas WikiLeaks dibinātāju Julian Assange.

Nav šaubu, ka aktieris viņš ir gana labs, lai atveidotu teju jebkāda tipa lomas vienalga kāda žanra filmās. Bet diemžēl tā nu arī ar viņu ir gadījies, ka savas karjeras uzplaukumā (par ko norāda arī seksīgāko planētas cilvēku topu augšgala ieņemšana), Benedict Cumberbatch nav bijis gana kritisks pret lomu izvēlēm un, piedaloties režisora Bill Condon (Kinsey, Dreamgirls, The Twilight Saga: Breaking Dawn) jaunākajā filmā The Fifth Estate, kas balstīta uz veselām divām grāmatām (“Inside WikiLeaks: My Time with Julian Assange at the World’s Most Dangerous Website” un WikiLeaks: Inside Julian Assange’s War on Secrecy”), ir mazliet nošāvis greizi. Nekas, saprotama kļūda, turklāt filmas neveiksmēs (ASV pirmajā izrādīšanas nedēļā filma nopelnīja nieka 1,7$ milj., aptuveni 500$ no katra kinoteātra) neviens nevaino aktieri, tai skaitā arī pats Julian Assange, kurš sākotnēji vēlējies tikties ar aktieri, bet, noskatoties filmu, ir pārdomājis (ar detalizētu skaidrojumu un Assange pārdomām var iepazīties viņa Cumberbatch adresētajā vēstulē).

Runājot par pašu filmu, jāsaka tā, kā jau vairums pēdējā laika biogrāfiskās filmas, ir trafareta grafiti līdzīgs darbs – šur un tur mazliet citādāks, bet kopumā precīzi kopija visām citām tradicionālajām, bezizdomas biogrāfiskajām filmām. Ar zināmu sākumu, iztirzājumu un finālu. Ja jums jau ir zināmas Julian Assange gaitas un kaut kādas rakstura drumstalas, tad šī filma, gluži tāpat kā nesenās filmas jOBS un Diana nepavēstīs neko interesantu un padziļināti informatīvu par šīs personas motivācijas aizmetņiem un rīcības pamatojumu. Tas ir, ja jūs par šādu informāciju neuzskatāt beznosacījumu taisnības cīnītāja frāžu un utopiskas pasaules kārtības ideju piebārstītās runas, kuras filmā ir vismaz piecas.

Kā jau vairums biogrāfisko filmu, arī Fifth Estate paceļ virkni interesantu tēmu par pašu personību, kuras dzīves aicinājums un rīcība ir iespaidojusi tik daudz valstu diplomātu, politiķu, amatpersonu un galu galā, nosacīti, parastu iedzīvotāju dzīves, kā arī par piektās varas – preses vai mediju varu un robežām, kuru ietvaros it kā vajadzētu darboties – vai patiešām visiem ir jāzina viss, vai pilnīgi visi pasaules iedzīvotāji būtu jāpielaiž pie informācijas, par kuras satura nozīmīgumu un ietekmi uz simtiem saistītām lietām un cilvēkiem viņiem labākajā gadījumā ir tikai aptuvena nojausma.

Bet diemžēl Fifth Estate nespējā koncentrēties uz kādu vienu lietu, ap to “uzaudzējot” stāstu un personības izpēti, filma tiek pārvērsta kaut kādā pazemes datorģēniju stereotipu izrādē, kas nelāgi atsauc atmiņā 1995.g. filmu Hackers, kad melni ekrāni ar spilgtiem zaļiem, tad sarkaniem (ja kaut kas nav lāga) burtiņiem, likās pilnīgs kosmoss un aizraujoši jau pats par sevi. Fifth Estate neapstājas pie tā – šo to aizņemas no filmas Matrix vizualitātes, pilnībā aizmirstot, ka lai izstāstītu komplicētu stāstu par globālu datu katastrofu, kā tas bija, piemēram, filmā Margin Call – nav vajadzīgs ik pa 10 minūtēm mainīt notikumu vietu uz kādu citu pasaules pilsētu, par to lepni paziņojot pa visu ekrānu, turklāt veiklai klaviatūras klabināšanai sen jau vairs nav tāda iespaida kā deviņdesmitajos gados, kad datori tikai pamazām ienāca mūsu ikdienā.

Fifth Estate ir kārtējā filma, kuru neskatoties, uz pieklājīgo, atsevišķās ainās ļoti precīzo, galvenā aktiera tēlojumu, neiesaku skatīties un divreiz apsvērt, vai nebūtu vērtīgāk atkārtoti noskatīties kādu no šī iemīļotā aktiera iepriekšējiem veikumiem. Bet ja ir vēlēšanās iegūt padziļinātu informāciju par šo tēmu, apmeklēt Wikipedia lapaspuses un iegādāties kādu no grāmatām.

 2 stars