Maryland / Disorder Kannu kinofestivāls 2015

“Vincent, a French Special Forces soldier just back from Afghanistan, is suffering from a post-traumatic stress disorder. He is hired to ensure the security of Jessie, the wife of a rich Lebanese businessman at their luxurious villa “Maryland”. As he starts experiencing a strange fascination for the woman he has to protect, Vincent increasingly seems to fall into paranoia.”

Filmas spēks slēpjas ne tik daudz sižetiskajā attīstībā, kas žanriski lielāko filmas daļu ir diezgan klasisks mini-action-trillerītis (ar vairākiem loģikas trūkumiem), bet gan galvenā tēla, kuru atveido man par brīnumu (un laimi) vēl Holivudā neatklātais beļģu maskulīnais aktieris Matthias Schoenaerts (Bullhead, Rust & Bone, The Drop), psihiskā stāvokļa un apkārtējās vides mijiedarbības atainojumā. Tajā, kā ideāla sastāvdaļa, nesasniedzama iekāres trofeja iederas daiļā un talantīgā vācu aktrises Diane Kruger atveidotā bagātnieka sieva.

Maryland aizsākas ar sociālās drāmas elementiem un ieņem šķietami piezemētu toni, bet jau nedaudz vēlāk efektīgi audio-vizuāli demonstrē kareivja iekšējos dēmonus. Tādejādi nevainojamā formā sapludinot realitātes un iedomu robežas. Šis mulsinošais kareivja, nu jau miesassarga, psiholoģiskais stāvoklis dod filmai spēcīgu atmosfēriskumu.

Jāpiebilst, ka nevainojamu darbu paveicis filmas skaņu celiņa autors, franču elektroniskās mūzikas DJ Gesaffelstein. Filmas beigu daļa, kurā paranoja pāraug pavisam reālā cīņā par dzīvību – vardarbības pilnās ainās, skatītājam dod vajadzīgo, filmas laikā uzkrātās enerģijas izlādes devu. Bet filmas noslēguma kadrs idejiski atgriežas filmas sākuma punktā un simboliski filmai uzsien skaistu šleipīti.

Maryland ir meistarīgi veidots, kompakts trilleris, kas ilgu laiku paliek atmiņā, bet ne tik daudz dēļ sižetiskās līnijas, kā ar galveno tēlu.

Vērtējums: 5 / 5

 

CREDITS
Alice WINOCOUR – Director
George LECHAPTOIS – Director of Photography
Samuel DESHORS – Set decorator
Julien LACHERAY – Film Editor
Pierre ANDRE – Sound
GESAFFELSTEIN – Music
Gwennolé LE BORGNE – Sound
Marc DOISNE – Sound

ACTORS
Matthias SCHOENAERTS – Vincent
Diane KRUGER – Jessie
Paul HAMY – Denis