Mustang Rīgas Starptautiskais Kino Festivāls 2015

“Garajiem matiem plīvojot kā kumeļu krēpēm, piecas jaunas māsas skrien pa lauku ceļu. Taču šovasar viss mainīsies vienā acumirklī: pēc tam, kad māsas neapdomīgi iesaistījušās nevainīgā rotaļā ar klasesbiedriem, viņu konservatīvā vecmāmiņa un tēvocis nolemj meitenes izprecināt, ar vai bez viņu piekrišanas. Telefoni un datori tiek konfiscēti, modernās drēbes aizstāj brūnas maisveida kleitas, logi tiek aizrestoti un mājā ierodas virkne radinieču, kas par savu misiju uzskata nepaklausīgo skuķu pāraudzināšanu par priekšzīmīgām saimniecēm. Iedomu un baiļu dēļ, kas pastāv tikai aizspriedumainos prātos, lūzt jauno sieviešu dzīves.”

Turku režisores Deniz Gamze Ergüven debijas darbs Mustang, kas savu pirmizrādi piedzīvoja prestižajā Kannu kinofestivālā un izvirzīts par Francijas kandidātu uz Oskaru balvu kategorijā Labākā ārzemju filma, savā būtībā ir vienkāršs coming-of-age jeb “kā es izaugu” tipa stāsts. Tikai vide un apstākļi, kas izved cauri ierastajiem žanra apriņķiem, ir izteikti savdabīgi, pat nežēlīgi, ziemeļrietumu valstu skatītāja acīm.

Filmas ievads brīnišķīgā veidā demonstrē piecu māsu brīvības sajūtu un bērnības bezbēdību. Saules pielietie kadri un līganā kameras kustība tandēmā ar meiteņu vējā plīvojošiem garajiem matiem un aušībām lienot pakaļ āboliem aiz sētas esošajā ābeļdārzā ātri nopozicionē bērnības garšu, kas tikai retajam neradīs asociācijas ar personīgu pieredzi.

Turpinājums un dramatiskais samezglojums, kas kā ar nazi nogriež ievada sapņaino atmosfēru, demonstrē, līdzīgi kā vairumā dienvidaustrumu valstu kino ar ģimenisku vērtību ievirzi, spilgtas kulturālās paražas, kas modernajā pasaulē augušajiem… pat ne piedzīvojušiem, kā filmas galvenās varones – piecas māsas, bet vienkārši moderno pasauli redzējušas televīzijā, internetā un žurnālos, uztveramas kā antīkās kultūras barbariska palieka. Mustang stāstījums veiksmīgi atspoguļo jaunākās meitas apkārtējās vides izmaiņas. Viena māsa pēc otras ļoti agrā vecumā tiek izvestas pie vīriem. Tas rada pasaules gala jeb pamata zem kājām lēno, bet nešaubīgi neizbēgamo, drupšanu un attiecīgi bēgšanas no mājām nepieciešamību.

Mustang kopā ar nesenajām filmām The Wonders, Girlhood un Breathe veido saistošu filmu kopumu par feminismu un pieagšanas problemātiku. Tās katra savā veidā vēsta par nepieciešamību atbrīvoties no reiz mīļas vides, kas pieaugot kļuvusi par smagām važām, lai iegūtu savu balsi, brīvību un vietu zem saules.

Vērtējums: 4/5