My Skinny Sister Rīgas Starptautiskais Kino Festivāls 2015

“Stellas acīs vecākā pusaugu māsa Katja ir īsta zvaigzne — viņa ir ģimenes acuraugs un talantīga daiļslidotāja, kuras dienas paiet neatlaidīgos treniņos. Kad Katjas sportošana sāk atgādināt apsēstību, un viņas izturēšanās kļūst arvien saltāka, stella ir pirmā, kas atklāj māsas noslēpumu un saprot tā iespējami postošās sekas. Viņai jāpieņem grūts lēmums: izstāstīt par to vecākiem un novērst briesmas, vai turēt katjai piespiedu kārtā doto solījumu klusēt.”

Berlīnes filmu festivāla bērnu un jauniešu filmu programmas KPlus konkursa laureāte, kā arī Gēteburgas filmu festivālā atzīta par labāko Ziemeļvalstu filmu zviedru režisores Sanna Lenken debija My Skinny Sister piedāvā vienkāršu, bet gana efektīvu stāstu par divu māsu atteicībām, cīņu ar ēšanas traucējumiem un “kā es izaugu” (coming of age) tipa stāstiem raksturīgo dievināšanas-vēlāk-ienīšanas loģiskais gājuma vizualizāciju.

Lai arī stāstījums diezgan ierasti šādām filmām veidots no jaunākās, vienpadsmitgadīgās, māsas skata punkta My Skinny Sister gadījumā bieži padarīts efektīvāks ar zemiem kameras leņķiem un īpašu kadrējumu.  

Filma, lai arī dramatiski un vizuāli nepiedāvā ko nebijušu vai kliedzošu, drīzāk pat vairākkārtīgās noskaņas maiņas dēļ veido debitantiem raksturīgi nevienmērīgu stāstījumu, kas vēstīto tēmu aspektā uzdod vairāk jautājumu nekā atbilžu (piemēram, vai vecākā māsa sirga ar bulīmiju vai anoreksiju?), ir pateicīgs darbs jauniešu auditorijai. Apskatītās tēmas ir pietiekami ilustratīvas, lai par tām diskutētu vai vienkārši pievērstu tām uzmanību, izzinātu to nianses un apzinātos to destruktīvo dabu.

Jāatzīmē, ka neskatoties uz brīžiem pārlieku paredzamo un banālo sižetu, aktrises Rebecka Josephson un Amy Diamond māsu attiecību duēli iznes pieklājīgā līmenī, ko nevarētu teikt par vecāku stīvo, pat butaforisko portretējumu. Bet iespējams, ka tas ietilpst režisores iecerē pasniegt tos no mazās māsas skata punkta – neizprotamus un kaut kādā ziņā viendimensionālus.

Vērtējums: 2,5/5