Oscars 2013 (Academy Awards) iespējamie uzvarētāji

Oscars

Ir prieks neieraudzīt gada galvenās kinobalvas nominantu sarakstos kaut ko izteikti jokainu, kā tas gadījās pagājušā gadā, kad ne no kurienes uzradās filma Extremely Loud and Incredibly Close, kā arī aktiera Demián Bichir nominācija par lomu ārkārtīgi viduvējā, es pat teiktu, TV formātam atbilstošā filmā A Better Life. Tas vairāk liecināja par Oskaronkuļu sapīšanos savos tīklos nekā viņu patieso vērtējumu, kas pēc viņu domām ir tas labākais konkrētajā gadā. Lai arī nominācijās pēdējos gados ir interesantākais filmu komplekts, arī šogad Oskari tradicionāli sanominē daudz “nesāpīgākos” variantus n-tajās kategorijās (Lincoln, Life of Pi), tā lai dažādībai neatliktu vieta un kāda filma būtu akurāt best of the best (pēc nomināciju skaita).

 

Jāatzīst esmu patīkami pārsteigts par Silver Linings Playbook nominācijām, bet nu varbūt nevajadzēja pārspīlēt un Supporting Actors, kategorijās neiekļaujot šīs filmas aktierus (tādejādi izveidojot teju unikālu situāciju, ka visās četrās Oskaru aktieru nominācijās ir iekļauti šīs filmas aktieri).

 

Bet ja par tām filmām, kas nepelnīti aizmirstas, tad noteikti ir jāpiemin Rust and Bone (dažādas nominācijas būtu pelnījusi, bet šķiet, ka franči to neiesūtīja izvērtēšanai), Arbitrage (vecajam Gīram, kas meistarīgi vizualizē, ka nekas nav vienkārši balts vai melns). Tā arī, filmas Sound of My Voice, Killing Them Softly, A Late Quartet ir palikušas nepamanītas, bet tradicionāli dīvaino izvēļu nominācijā – Best Foreign Language Film of the Year kaut kur pazudušas The Hunt, Holy Motors, Turin Horse, un pat varbūt arī krievu Living būtu pelnījusi tur nokļūt. Katrā ziņā pie nominācijām tikušās Kon-Tiki un War Witch ir galvas tiesu zemāka ranga filmas.

 

Vēl tikai atliek piebilst, ka arī dokumentālo filmu nominācijā nav iekļuvusi, kā man patīk dēvēt, dokumentālā mākslas filma The Imposter. Bet šeit jāatceras, ka arī Werner Herzog briljants Into the Abyss neiekļuva pagājušā gada nominantu sarakstā.

 

Tātad, zemāk ir mana nožēla par kādu sarakstā neesošu kandidātu, mani favorīti, kā arī paredzamie 85. gadskārtējāsAcademy Award jeb Oskara balvas galveno nomināciju uzvarētāji.

 

 

Oscar_statues_01

 
Best Motion Picture of the Year
Nominees:
Amour (2012):Margaret Ménégoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz
Argo (2012):Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney
Beasts of the Southern Wild (2012):Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald
Django Unchained (2012):Stacey Sher, Reginald Hudlin, Pilar Savone
Les Misérables (2012):Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh
Life of Pi (2012):Gil Netter, Ang Lee, David Womark
Lincoln (2012):Steven Spielberg, Kathleen Kennedy
Silver Linings Playbook (2012):Donna Gigliotti, Bruce Cohen, Jonathan Gordon
Zero Dark Thirty (2012):Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellison

Nevarētu sūdzēties, ka nebūtu no kā izvēlēties. Ir vairākas ļoti spēcīgas filmas (Amour, Django Unchained, Zero Dark Thirty) un jau tradicionāli nominantiem var piedēvēt lomas – cieņpilnas iekļaušana sarakstā (Beasts of the Southern Wild), indie tipa filma (Silver Linings Playbook) un dažas tikai vietas aizpildīšanai (Les Miserables, Life of Pi). Kaut manuprāt šajā kategorijā galvenajai cīņai vajadzēja būt starp neiekļuvušo The Master, Zero Dark Thirty un Django Unchained, oskaronkuļu izvēle būs par labu viscaur amerikāniskajai Lincoln. Un tur nevarētu neko pārmest – filma ir ļoti labi veidota, bet tikai, diemžēl, ne amerikāņiem, diezgan nesaistoša. Skaista, pamatīga un pirmklasīga vizuālā vēstures stunda.

 

 

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Bradley Cooperfor Silver Linings Playbook (2012)
Daniel Day-Lewisfor Lincoln (2012)
Hugh Jackmanfor Les Misérables (2012)
Joaquin Phoenixfor The Master (2012)
Denzel Washingtonfor Flight (2012)

Vienīgais neiederīgais šajā sarakstā ir Vilknadzis Hugh Jackman ar savu vārgulīgo dziedājumu filmā Les Miserables. Bradley Cooper gūst ievērību un atzinību ar savu pirmo ļoti veiksmīgo veikumu drāmas lauciņā, Denzel Washington atkal atgādina par savu virtuozitāti lidmašīnas pilota alkoholiķa lomā, bet visiem ir skaidrs, ka galvenie pretendenti uz zelta vīru ir Joaquin Phoenix un Daniel Day-Lewis. No kuriem pēdējais arī iegūs to, jo, manuprāt, The Master ir pārāk neērta filma, lai viņa no Oskariem gūtu ko vairāk kā nominācijas tās aktieriem.

 

 

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Jessica Chastainfor Zero Dark Thirty (2012)
Jennifer Lawrencefor Silver Linings Playbook (2012)
Emmanuelle Rivafor Amour (2012)
Quvenzhané Wallisfor Beasts of the Southern Wild (2012)
Naomi Wattsfor The Impossible (2012)

Spekulācijas par mazā ķipariņa Quvenzhané Wallis uzvaru šajā nominācijā ir diezgan smieklīgas. Nu nevar uz tik spēcīgu aktrišu fona galveno gada aktrises balvu iegūt bērns, kas ir vienkārši ir bērns, kaut arī bezgala jauks un mīļš. Emmanuelle Riva savu atzinību jau ir ieguvusi ar BAFTA un European Film Awards uzvarām, Naomi Watts kaut ļoti labs sniegums, šoreiz aizpilda tikai vietu, bet Jessica Chastain arī šoreiz – par true american heroine lomu, balva ies secen, jaunās Meryl Streep Jennifer Lawrence rokās.

 

 

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Alan Arkinfor Argo (2012)
Robert De Nirofor Silver Linings Playbook (2012)
Philip Seymour Hoffmanfor The Master (2012)
Tommy Lee Jonesfor Lincoln (2012)
Christoph Waltzfor Django Unchained (2012)

Kārtīgs vecmeistaru pulciņš novākts. Visi gandrīz vienlīdz pelnījuši šo balvu. Varbūt kāds vairāk par to, ka atgādina par sevi, cits par gadu garumā stabilu sniegumu, kāds vienkārši par mazu, bet spilgtu uznācienu. Katrā ziņā, visiem diezgan vienlīdzīgas iespējas iegūt balvu. Lai arī man ļoti labpatiktos, ka balvu iegūtu mans favorīts P. S. Hoffman, jo Christoph Waltz, lai arī ekselents savā atlīdzību mednieka lomā, tā ir pārāk līdzīga žīdu ķerstītāja lomai, par kuru jau salīdzinoši nesen ieguva Oskaru, manuprāt, balva, pēc desmit gadu pauzes, atgriezīsies Tommy Lee Jones rokās. Šoreiz vairāk gan aiz tādas kā cieņas izrādīšanas.

 

 

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adamsfor The Master (2012)
Sally Fieldfor Lincoln (2012)
Anne Hathawayfor Les Misérables (2012)
Helen Huntfor The Sessions (2012)
Jacki Weaverfor Silver Linings Playbook (2012)

Man nav nekādu šaubu, ka šīs kategorijas balvu iegūs Anne Hathaway. Principā tikai trīs minūšu garās I dreamed a dream nodziedāšanas dēļ viņa to būtu pelnījusi. Sally Field un Helen Hunt nominācijas aizpilda vietu, bet Amy Adams ir redzēta arī spēcīgākās lomās, līdzīgi kā tas ir ar Jacki Weaver, kura nesenajā Animal Kingdom kā noziedzinieku ģimenes krustmāte, bija daudz pārliecinošāka nekā Silver Linings Playbook mūžīgā bērnu aptekelētāja.

 

 

Best Achievement in Directing
Nominees:
Michael Hanekefor Amour (2012)
Ang Leefor Life of Pi (2012)
David O. Russellfor Silver Linings Playbook (2012)
Steven Spielbergfor Lincoln (2012)
Benh Zeitlinfor Beasts of the Southern Wild (2012)

Tā kā no nominantu saraksta ir izspiesti gan Argo, gan Django Unchained radītāji, tad šī ir gandrīz pilnīgi droša Steven Spielberg uzvara. Maz ticams, ka amerikānisko Oskaru otro gadu pēc kārtas iedalīs ārzemju filmas režisoram.

 

 

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Amour (2012):Michael Haneke
Django Unchained (2012): Quentin Tarantino
Flight (2012):John Gatins
Moonrise Kingdom (2012):Wes Anderson, Roman Coppola
Zero Dark Thirty (2012):Mark Boal

Filmas Flight un Moonrise Kingdom ir par švaku, lai iegūtu balvu. Zero Dark Thirty priekš Oskariem, ir pārāk riskants variants, bet Amour neiegūs līdzīgu iemeslu dēļ kā jau minēju iepriekš. Kopš Pulp Fiction laikiem Oskars atkal nonāks Tarantino rokās (ļoti cerot, ka konservatīvie Oskaronkuļi nebūs ietekmējušie no jezgas ap verdzības tēmu un nigger vārdiņu). Vairāk gan tāpēc, ka balvu viņam nepiešķīra par filmu Inglourious Basterds.

 

 

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
Argo (2012):Chris Terrio
Beasts of the Southern Wild (2012):Lucy Alibar, Benh Zeitlin
Life of Pi (2012):David Magee
Lincoln (2012):Tony Kushner
Silver Linings Playbook (2012):David O. Russell

Šeit praktiski cīnās trīs filmas: Argo, Lincoln un Silver Linings Playbook. Manuprāt gandrīz vienlīdz labas izredzes ir visiem trijiem, bet redzot lielo balvu birumu B. Afleka filmai Argo un mūžīgi pateicīgā patriotiskā Lincoln tēma par diviem galvenajiem pretendentiem izvirza tieši šos divus. Domāju, ka balvu iegūs Argo.

 

 

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
Brave (2012):Mark Andrews, Brenda Chapman
Frankenweenie (2012):Tim Burton
ParaNorman (2012):Sam Fell, Chris Butler
The Pirates! Band of Misfits (2012): Peter Lord
Wreck-It Ralph (2012): Rich Moore

Šajā gadā esmu tik ļoti vīlies animāciju filmu piedāvājumā un to prastajā štancēšanā, ka man šī kategorija šķiet ļoti vienaldzīga. To tikai pastiprina kāda izteikti eiropeiska pienesuma neesamība starp tradicionālajām Toy Story un Ice Age līdzeniecēm. Atmiņas par iepriekšējā gada skaistajām Cat in Paris un Chico & Rita liek tikai nopūsties. Kaut Pirātus un Ralfu neesmu redzējis Brave šķiet vislabākā.

 

 

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Amour (2012)(Austria)
War Witch (2012)(Canada)
No (2012)(Chile)
A Royal Affair (2012)(Denmark)
Kon-Tiki (2012)(Norway)
Tradicionāli dīvaino izvēļu kategorijā ir tikai viena uzvarētāja – Amour. Nav citu variantu.

 

Best Achievement in Cinematography
Nominees:
Anna Karenina (2012/I): Seamus McGarvey
Django Unchained (2012): Robert Richardson
Life of Pi (2012): Claudio Miranda
Lincoln (2012): Janusz Kaminski
Skyfall (2012): Roger Deakins

Anna Karena un Life of Pi operatori ir paveikuši ļoti labu darbu radot savdabīgas pasaules skatījumu, bet šoreiz galvenā cīņa ir starp Lincoln un Skyfall operatoriem. Abiem brīžam izdodas izveidot gleznām līdzīgus skatus, bet lai būtu viens uzvarētājs, nosliekšos par labu Lincoln.

 

 

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
Anna Karenina (2012/I): Dario Marianelli
Argo (2012): Alexandre Desplat
Life of Pi (2012): Mychael Danna
Lincoln (2012): John Williams
Skyfall (2012): Thomas Newman

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
Chasing Ice (2012): J. Ralph(“Before My Time”)
Les Misérables (2012): Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer(“Suddenly”)
Life of Pi (2012): Mychael Danna, Bombay Jayshree(“Pi’s Lullaby”)
Skyfall (2012): Adele, Paul Epworth(“Skyfall”)
Ted (2012): Walter Murphy, Seth MacFarlane(“Everybody Needs a Best Friend”)

 

Pilnīgi nepiedodami ir The Master mūzikas ignorēšana. Es gadiem neko tik interesantu un pārsteidzoši piemērotu filmai nebiju dzirdējis. Bet ko nu tur par to. Domāju, lai arī Life of Pi mūzikas autors Alexandre Seplat būtu pelnījis, Oskaru par filmas mūziku iegūs tradicionālais John Williams veikums. Bet par gada kino dziesmu, pilnīgi noteikti, tiks sumināta Adele sacerētā un izpildītā jaunākā Bonda dziesma Skyfall.