Pārdomas pēc seriāla The Leftovers pirmās sērijas

Ir seriāli, kuru eksistenci vairums ievēro tikai uz pirmās sezonas beigām vai pat tikai, kad uzsākta reklāmas kampaņa otrajai sezonai. Bet ir tādi, ko skatītāji gaida jau labu laiku pirms pirmizrādes, bet konkurējošās telekompānijas vēro, stāvot stūrī un nervozi graužot nagus (darba specifika). Par spīti salīdzinoši švakajam startam, vien nedaudz vairāk kā 2 milj. skatītāju, HBO kanāla jaunais seriāls The Leftovers, ir viens no tiem seriāliem, kuru esamība nepaslīd garām nepamanīta. Tam ir vairāki racionāli skaidrojumi.

 

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ seriāla The Leftovers ienākšana TV repertuārā ir īpašs notikums, ir tās veidotājs (creator). Tas ir, nebaidīšos un neliekuļošu dēvējot, leģendārā kanāla ABC seriāla Lost viens no galvenajiem vīriem, apbrīnotā un nīstā notikumu un dialogu mučkuļa veidotājs, scenārists Damon Lindelof. Pēc-Lost periodā piedalījies vairāku Holivudas lielfilmu scenāriju rakstīšanā (Star Trek Into Darkness, Prometheus, World War Z u.c.), nu atgriezies pie TV formāta. Tagad, kad TV seriāli uzņēmuši nebijušus apgriezienus, šī cilvēka iesaiste jaunā TV projektā (vismaz uz papīra) izklausās ļoti cerīgi.

 

Nākošais pozitīvais fakts saistībā ar šo seriālu ir kabeļtelevīzijas kanāls HBO, kura paspārnē tas top. Šoreiz gan, un pirmo reizi kanāla vēsturē, kāds projekts attīstīts sadarbībā ar kādu citu kompāniju – Warner Bros., Television. To mēs vēl tikai redzēsim, vai šai sadarbībai ir kādas acīmredzamas sekas un tas ietekmēs gala produktu, bet no šova dzīves ilguma viedokļa seriāla mājvieta – HBO kanāls dod tā veidotājiem daudz brīvākas rokas un noteikti ir mazāks stresa līmenis vai kanāls seriālu kancelēs, ja tam momentāli nebūs labi reitingi. Kanāls HBO zināms kā kvalitatīvu šovu veidotājs un ir uzticīgs savām izvēlēm – ļoti reti kancelē svaigus šovus. Vienīgais seriāls, kas nāk prātā, kuru kanāls pārtrauca rādīt un arī filmēt vēl nepabeidzot pirmo sezonu ir režisora Michael Mann un aktiera Dustin Hoffman izlolotais Luck. Tur gan jāpiebilst, ka ne zemie reitingi vai sliktā seriāla kvalitāte (kanāls pasūtīja otro sezonu vēl pirms pilotsērijas izrādīšanas TV) bija pie vainas, bet gan vairākas sacīkšu zirgu nāves, kuras aizsāka nevēlamas runas un baumas, ar kuru ķidāšu kanāls nevēlējās nodarboties, kā arī vadība saprata, ka nespēj pilnībā nodrošināt, ka šādi atgadījumi nenotiks atkal, tādēļ pielika punktu – labāk agrāk nekā par vēlu.

 

Turpinot par pozitīvajiem punktiem un seriāla The Leftovers tā saucamajiem flagmaņiem. Seriāla pirmās divas sērijas režisē, kā jau tas tagad ierasts, Holivudas lielrežisors. Šim seriālam piesaistīts ar TV formātu pazīstams, bet arī Holivudā labu laiku apgrozījies režisors Peter Berg (Very Bad Things, Hancock, Battleship, Lone Survivor), kurš starpcitu režisēs arī aktiera The Rock TV ekrānā debijas seriāla Ballers pirmo sēriju. Tātad vēriens un pieredze dažādos žanros dod pamatotas cerības, ka aizsākt jeb ielikt pamatus tik ļoti pamatīgas idejas seriālam, kā tas ir The Leftovers, šim režisoram būs pa spēkam.

 

Diemžēl jāturpina ar skatu uz lietām jau pēc pirmās sērijas noskatīšanās. Un tas ir ļoti būtiski saprast, ka viss, kas šeit rakstītais un apcerētais, ir ņemot vērā tikai pirmo sēriju. Teiksiet, ka tas nav objektīvi spriest par seriālu (kas pēc noklusējuma iecerēta kā vismaz desmit stundu pieredze, kas respektīvi nozīmē, ka par kopdarbu spriežu jau pēc pirmajām 10 minūtēm) pēc tā pirmās sērijas un ir jāļauj ieskrieties, oponējot varu kaut vai pieminēt Boardwalk Empire, True Detective un tos pašus Lost – šiem seriāliem visiem pirmās sērijas ievelkošais spēks nodrošināja, ka skatītāji atgriezīsies un vairosies ģeometriskā progresijā. Ar The Leftovers pirmo sēriju viss nav tik viennozīmīgi. Pat ņemot vērā iesaistīto talantus, rezultāts sanācis diezgan slikts.

 

Ir nospiedoša sajūta, ka šis seriāls, kaut arī tās veidotāji solās veidot vienotu konceptu un negudrot arvien jaunus cilvēkstāstus, tādejādi neuzkāpjot uz tā paša seriāla Lost grābekļa un nenonākt pie situācijas, kad nevienam tā īsti līdz galam nebija skaidrs, kā tur aizsāktās tēmas godpilni nobeigt, tomēr aizrausies ar pastāstiņiem un mozaīkas tipa sižetu, kur vienojošais elements ir diezgan nosacīts. Baidos, ka, ja tiks turpināts iesāktajā ritmā, skatītājus frustrēs nebeidzamā stāsta modelis. Saprotams, ka pilotsērija cenšas ieskicēt visas problemātikas, kuras turpmākā sezona risinās, bet ar The Leftovers situācija ir mazliet citāda. Tur aizsāktas dažnedažādas interesantas tēmas, bet, vismaz šobrīd, izskatās, ka bez saprašanas, kā tās izskatās kopā. Nepārtraukti tiek mainītas filmēšanas manieres, ritms. Mūzikas izvēle, kas variē starp Max Richter, Al Green, Fuck Buttons un James Blake izteiksmīgajiem skanējumiem nepārliecina kā vienots koncepts, bet gan vairāk kā “smuka dziesma, uzliksim” tipa izvēlēm. Iespējams, ka ir auditorija, kurai šis Snickers tipa mikslis uzrunā un ilgu laiku šķiet saistošs, bet man, kas vairāk novērtē tā sauktos filmīgos seriālus, šī pieeja šķiet gaužam pavirša un vecmodīga.

 

 

Nepiekrītu viedoklim, ka seriāls ir pārlieku lēns un bez notikumiem, kas noturētu skatītāju interesi uz visu sēriju. Šķiet šajā gadījumā pārmetumi nāk no jauniešu un citu interneta laikmeta ar uzmanības noturības traucējumiem sirgstošo puses, kuriem ir apgrūtinoši koncentrēties vairāk kā piecas minūtes uz vienu ainu vai dialogu… bet ja tā padomā, varbūt arī šai skatītāju grupai tieši būtu piemērots šis seriāls, jo apvieno ļoti daudz stāstu līnijas, kas attīstās ļoti lēnām, jo vienas sērijas laikā jāpaturpina vēl visas pārējās, attiecīgi, pārslēgšanās no vienas tēmas citā ir neizbēgama. Arī pārmetumi, ka šībrīža galvenais varonis (baumoja, ka neobligāti šis, no grāmatā pilsētas mēra seriālā partapis par šerifu tēls visa seriāla laikā būs galvenais tēls) esot pārlieku pozitīvs tēls neiztur kritiku. Vai tad tagad visiem jābūt Tony Sopranos, Walter White un Ray Donovan, lai būtu interesanti? Pilsētas šerifu atveido aktieris Justin Theroux, principā mazpazīstams aktieris ar labu potenciālu kļūt par (vismaz uz kādu laiku) zvaigzni. Kas neviļus sasaucas ar seriāla Lost Jack, aktieri Matthew Fox.
Tad jau redzēs kā seriālam The Leftovers veiksies un, protams, ceru, ka tikai iesākums padevies tāds robaināks, un turpinājums attaisnos cerības.

.