Plastilīna kunkuļi [filma: Teenage Mutant Ninja Turtles / Bruņurupuči nindzjas]

Līdzās neskaitāmajiem filmu turpinājumiem nu jau pavisam ierasts un regulārs notikums kino pasaulē ir reiz populāru un kaut kādā ziņā Holivudas kino vērtību skalā zīmīgu filmu pārfilmētās versijas jeb rīmeiki. Kamēr tie tika veidoti filmām, kas tādu vai citādu iemeslu dēļ nebija izdevušās kā iecerēts un jaunā versija solījās būt uzlabojums, domāju, ka vairumam potenciālo skatītāju, nebija nekādu iebildumu vai šaubu, ka šādas filmas eksistence ir jēgpilna. Kaut vai no finansiālā skata punkta. Bet, kad Holivudas mašinērija kļuvusi tik uzblīdusi un nespējā vairs sekmīgi veidot vidēja budžeta filmas, bet gan tikai potenciālos mega kases grāvējus, kuru budžeti mērojami virs simts miljonu un to iecerētie ieņēmumi ne mazāki par 500 miljoniem, lai filma sekmīgi nosegtu tiešos un netiešos izdevumus, skats kļūst arvien nožēlojamāks, jo arvien biežāk tās izgāžas. Un, kas pats svarīgākais, izgāžas gan radošajā, gan finansiālajā ziņā.

.

Es, protams, apzinos, ka runāt par kaut kāda veida radošajām izpausmēm saistībā ar jaunākā deviņdesmito gadu filmas rīmeika, proti, Teenage Mutant Ninja Turtles, ir mazliet naivi, bet uzskatu, ka, mazliet (vai stipri) piezemējot savus uzskatus, kas ir vai nav uzskatāms par radošu un mākslinieciski unikālu Holivudas lielfilmu, var saskatīt būtiskas atšķirības starp šī ranga filmām. Spilgts piemērs ir nesenā Tom Cruise filma Edge of Tomorrow, kurā oriģinālmateriāls (citās filmās neredzēts) bija tik cik melns aiz naga, bet tās veidotāji spēja filmuizveidot interesantu un radīt iespaidu, ka uz ekrāna notiek kaut kas vienreizējs. Spēja līdz skatītājam aiznest azartu, rotaļīgo vieglumu un nevainīgo popcorn filmu spriedzes elementu – tās ir lietas, kuras lielākā daļa mūsdienu Holivudas lielfilmu vairs nespēj piedāvāt.

.

Tieši tas ir arī noticis ar Transformers, Pearl Harbor un Bad Boys režisora Michael Bay kūrēto projektu, kurā viņa oficiālais amats ir producents, Teenage Mutant Ninja Turtles. Piedodiet, bet teikšu tieši, filma pilnīgi visos aspektos ir nebaudāms produkts. Ja dažām sliktām filmām ir iespējams atlasīt atsevišķus elementus, kas nostrādā un ir pievilcīgi potenciālajai mērķauditorijai, tad jaunākajā versijā par jautrajiem pusaudžiem, bruņurupuču nindzjām, izņemot vienu sekvenci (šļūkšana no sniegotā kalna), ir nevīžīgs un bezdvēselisks produkts, kas veidots piespiedu kārtā… tikai tāpēc, ka kāds filmu studijas bosiņš bija izdomājis, ka tā ir laba ideja.

.

Ņemot vērā, ka filmā ieguldīts milzīgs naudas kalns, tā izskatās ļoti slikti – operatora darbs ir haotisks un brīžam pat grūti skatīties, cik ļoti nemākulīgi pielietota dotā tehnika. Scenāristi ir pārcentušies un kaut kur pazaudējuši līmlapiņu ar piezīmi, ka filma primāri ir paredzēta bērniem (izstrādāta studijas Nickelodeon Movies paspārnē) – tā nav ne bērnišķīga, ne muļķīga, ne arī vienkārši uztverama. Tā arī filmas vizuālā tēla un specefektu veidotāji ir slinki un pavirši veikuši savu darbu. Rezultātā viss uz ekrāna redzamais atgādina kaut kādu specefektiem pārbagātu kino projektu, kur darbs palicis pusratā.

.

Gandrīz aizmirsu – tieši kuram šķita, ka šāda paskata bruņurupuči nindzjas būs kādam saistošas? Es saprotu, ka mūsdienu jaunatnei foršuma, skaituma utml. standarti atšķiras, bet jaunā mutantu āriene ir vienkārši nepievilcīga un ar nepabeigtības sajūtu. Tie nelāgi atgādina plastilīna kunkuļus… un neizbēgami apliecina, ka katrā jokā (konkrēti šajā) ir daļa patiesības.

.

Bet pats galvenais laikam ir tas, ka veidotāji ir aizmirsuši cik būtiski šim stāstam ir bruņurupuču dažādās identitātes, jociņi un rotaļīgā atmosfēra. Filmā, teorijā, tas viss ir sapičkāts iekšā, bet domāju, ka jaunā paaudze, kurai it kā šī filma ir domāta, un kuri nav sekojuši līdzi bruņurupuču iepriekšējiem piedzīvojumiem, būs praktiski neiespējami to pareizi uztvert un vēl pie tam izbaudīt.

.

Vērtējums: 1 / 5

.