Radot ideālu [filma: Ruby Sparks]

Ruby_sparks_quad

Ir jauki un pat vajadzīgi noskatīties kādu mazu un bez pretenzijām, bet kvalitatīvu un mazliet romantisku,  mazliet dīvainu filmu (ar jaunu ideju vai citādu stāsta izklāsta veidu), kas krustojas ar rom-com, parastu komēdiju ar drāmas elementiem. Protams, rom-com jau ietver drāmu un komēdiju, bet mūsdienās filmu nodēvējot šādi, tai tiek uzlikts, manuprāt mazliet virspusēja, klasiska un saulaina stāsta zīmogs, kurā pusei var īsti nesekot līdzi. Jo gluži vienkārši, visi elementi atstrādāti un paredzami līdz vēmienam.

 

Ruby-sparks-1-868x600

Kaut režisoru dueta Jonathan Dayton unValerie Faris, kas pirms sešiem gadiem radīja, nu jau klasiku, Little Miss Sunshine, jaunākā filma Ruby Sparks  ir ļoti tuvu diezgan klasiskam rom-com, jo ir visi dotie, lai tā varētu teikt – jauns un veiksmīgs, bet dziļi nelaimīgs rakstnieks, pasakai līdzīga jaunkundze, liela mīlestība, pa vidam iejaucas dzīves gudrais brālis un apgaroti hipijvecāki, man tomēr šķiet, ka tieši pateicoties galveno lomu atveidotājiem, filma izvelk uz mazliet ko vairāk.

Ruby-sparks-movie-poster-11

Galvenās lomas atveidotājs Paul Dano, kuru noteikti daudzi ir pamanījuši, bet tā īsti nevar asociēt ar kādu lomu vai filmu, patiesībā ir piedalījies virknē labu filmu. Sākot jau no sava pamata spēles laukuma – neatkarīgā kino lomām, filmās Meek’s Cutoff, The Extra Man, Little Miss Sunshine, Gigantic un lielākās vai mazākās lomās lielbudžeta un jau par klasikām kļuvušās filmās, kā There Will Be Blood, Cowboys & Aliens, Looper, Knight and Day, turklāt nākamgad piedalīsies Steve McQueen (Hunger, Shame) un Denis Villeneuve (Incendies) jaunākajās filmās. Gan jau arī viņam reiz iekritīs lielā loma, tāpat kā viņa līdziniekam Jesse Eisenberg ar Social Network sanāca. Paul Dano filmas Ruby Sparks ekrāna partnerei Zoe Kazan ir gan mazāka pieredze, un filmu saraksts, iespējams, nav tik garš, bet, manuprāt, no In the Valley of Elah, Happythankyoumoreplease, The Savages, It’s Complicated un to pašu Meek’s Cutoff nosaukumiem nav ko kaunēties.

Ruby-sparks-2-884x600

Es gan neatminos vai esmu skatījes Ruby Sparks treileri, bet varu galvot, ka tas izstāsta vairāk kā pusi filmas notikumu un tādejādi pabojā jauko pārsteigumu, kas veidojas skatoties to, relatīvi neko par filmu nezinot. Tā patīkami pārsteidzot ar maģisko jeb burvju elementu, kurš kaut tik reāls, bet neticams ievieš sagurušā un dzīves samocītā jaunā rakstnieka, dēvēta par ģēniju, dzīvē pavisam jaunu un nebijušu degsmi. Un sākas tas pavisam nevainīgi – no sapņiem par kādu saules apspīdētu rudmati, kas parkā uzsāka ar viņu sarunu. Rakstnieks, mēģinot kliedēt depresiju, sāka rakstīt par saviem sapņiem. It kā pavisam nevainīgi.

Ruby-sparks-movie-poster-3

Pa vidu Vudijiski vieglajam apjukumam un nereālās situācijas izskaidrošanas mēģinājumiem pavīd arī morāle. Attiecības nekad nesākas no vidus – ir jābūt loģiskam sākumam,  un tās nekad nestāv uz vietas – attīstās un mainās, turklāt attiecībās neviens nav ideāls un katrs ir pats par sevi. Protams, zināmas patiesības, bet jaukam kinovakaram gana.