Rams Kannu kinofestivāls 2015

“In a remote Icelandic valley, two brothers who haven’t spoken in forty years will have to come together in order to save what’s dearest to them : their rams.”

Filma Rams, kas norisinās Islandes lauku apvidū par divu brāļu attiecībām un nedienām ar aitām neizklausās diezcik aicinoši, bet, pateicoties islandiešu režisora Grímur Hákonarson vērīgajai dokumentālista acij un piezemētajam humoram, kas izriet no skarbo laikapstākļu, savrupo lauksaimnieku kopienas un četrdesmit gadus ilgo viens otram kaimiņos dzīvojošo brāļu strīda meistarīgo atainojuma, Rams / Hrutar ir ļoti vērīga, sirsnīga un jautra skatāmviela.

Cītīgākajiem kinomīļiem fakts, ka Islandes autori un monotonā vide var “piegādāt” saistošu skatāmvielu, nebūs nekāds pārsteigums. Islandieši, kā, piemēram, Benedikt Erlingsson (Of Horses and Men), Rúnar Rúnarsson (Volcano), Ragnar Bragason (Metalhead) un Dagur Kári (Virgin Mountain) jau labu laiku ir regulāri filmu festivālu dalībnieki, tādēļ neizbēgami kļūst populārāki arī ārpus tiem. Gluži vienkārši viņu filmas vairumā gadījumu spēj piegādāt svaigas vēsmas kino tēmās, par ko citi nerunā (varbūt arī nav spējīgi) un neuzskata par gana labu materiālu.

Papildus amizantajiem, it kā ikdienišķajiem notikumiem, kas risinās filmā, Rams krietna deva pievilcības slēpjas divos galveno lomu aktieros Sigurður Sigurjónsson un Theodór Júlíusson. Tie filmā atveido brāļus, divus vientuļus, bārdainus onkuļus, kuru ikdienas peripetijas, kas ļauj tiem komunicēt, izvairoties no sarunāšanās, izstaro milzīgu cilvēcības un reālisma devu, un, spriežot pēc viņu izskata, nodriskāti un izstaipīti adīti džemperi, senili flaneļa krekli ar caurumiem, tikpat labi varētu dzīvot arī septiņdesmitajos gados. Viņu abu uzvedība pēc ziņām par neārstējamas un ārkārtīgi lipīgas aitu slimības izplatību vietējā apvidū un sekojošā obligātā mājlopu likvidēšana, ir diametrāli pretēja, bet vienlīdz labi saprotama.

Vērtējums: 4 / 5

 

CREDITS
Grímur HAKONARSON – Director
Grímur HAKONARSON – Script / Dialogue
Bjarni “massi” SIGURBJÖRNSSON – Set decorator
Kristján LOÐMFJÖRÐ – Film Editor
Atli ÖRVARSSON – Music
Sturla Brandth GRØVLEN – Director of Photography
Huldar Freyr ARNARSON – Sound
Björn VIKTORSSON – Sound

ACTORS
Sigurdur SIGURJÓNSSON – Gummi
Theodór JÚLÍUSSON – Kiddi
Charlotte BÖVING – Katrin
Gunnar JÓNSSON – Grímur
Þorleifur EINARSSON – Sindri
Sveinn Ólafur GUNNARSSON – Bjarni
Jón BENÓNÝSSON – Runólfur