Reliģijas videospēle [filma: After Earth / Atgriešanās uz Zemes]

 

Will Smith par filmas After Earth notikumu un idealoģijas līdzību ar Scientaloģijas pamatprincipiem var liegties, cik vien uzziet. Mēs tam akli ticam gluži tāptat kā viņa simts tūkstošu ASV dollāru ziedojums Scientoloģijas baznīcas rehabilitācijas centriem ir tikai sagadīšanās un nevainīgs kopējās ziedojuma summas, kas tiek lēsta ap 1,3 milj. ASV dollāru apmērā, sadalījums starp dažādām reliģiskām, mākslas un veselības organizācijām. Un, protams, pēdējā laika interviju teksti:

 

“I’m a student of patterns. At heart, I’m a physicist. I look at everything in my life as trying to find the single equation, the theory of everything.”

“When you find things that are tried and true for millennia, you can bet that it’s going to happen tomorrow.”

“The forum of media that we’re in can’t really handle the complexity of things that we say all the time.”

 

arī ir paša prāta augļi un neviena organizācija tos nav viņam “iepotējusi”. To atreferējums, filmas notikumi, kas atgādina videospēles līmeņu iziešanu un ideāli sasaucas ar Scientaloģijas mācības attīstības pakāpieniem, arī paša Big Willy filmas tēls, Cyber, ir tīrs Scientaloģijas uzskatu sistēmas sastāvdaļas – Thetan prototips, proti, gars jeb dvēsele, filmā dēvēts par spoku (ghost), mini Vila Smita jeb Jaden Smith ceļš cauri mežonīgajai, cilvēku neapdzīvotai, Zemei un tēva klātesamība, to uzmundrinot, pamācot, īsāk sakot veidojot par labāku cilvēku, arī ir tīrs Scientaloģijas elementu apvienojums un, principā, lai cik tas šausmīgi varbūt izklausās, Paul Thomas Anderson filmas The Master bērnu, ok, vairākumam (mainstream) pieņemama versija.

 

Ja John Travolta Scientaloģijas stunda, filma Battlefield Earth, kas neslēpa tās stāsta autoru Lafayette Ronald Hubbard un Scientaloģijas krustēvu zem un aiz dažādiem diezgan caurspīdīgiem plīvuriem, un bija diezgan šausmīga filma gan savā izpildījumā, gan idejā, tā vismaz neliekuļoja un nemēģināja visus jancīgos reliģijas knifus iemānīt ar visiem sagremojamu (plakanu) stāstu un iedvesmojošu tekstu par

“Fear is not real. It is a product of thoughts you create. Do not misunderstand me. Danger is very real. But fear is a choice”.

Battlefield Earth izgāzās kā veca sēta un kādu laiku baroja ar jokiem dažādus humora (un ne tikai) šovus, bet, jāatzīst – vismaz bija patiesa.

 

Faktu slēpšana After Earth sakarā nebeidzas ar tās Scientaloģisko ievirzi, arī filmas reklāmas kampaņā režisora vārds nebija tas pirmais ko izgaismoja, tieši otrādāk, M. Night Shyamalan vārds neparādās ne filmas treileros, ne plakātos. Šķietami lielrežisors, kurš reiz radījis tādas filmas kā The Sixt Sense, The Village un Unbreakable, tagad, neseno katastrofu (The Happening, Lady in the Water, The Last Airbender) dēļ, nolikts diezgan apkaunojošā situācijā, kas labākā gadījumā salīdzināma ar variantu priekš iesācējiem, kad vārda pieminēšana filmas reklāmās neveicinās vai nenāks par labu filmas kases ienākumiem. Baumo, ka pats Will Smith īstenībā bijis filmas faktiskais režisors, bet M. Night Shyamalan piesaistīts kā režisors ar pieredzi, proti, lai Will Smith nebūtu jālauza galva par to ko negribas lauzīt.

 

Visticamāk, Will Smith izveidotajā līderības skolā māca nekad nebūt nomaļus, ticēt savam iekšējam spēkam, nevilcināties kāpt uz galvenā podesta, – ar milzu pašpārliecinātību traukties pa priekšu savām zināšanām. Kas īstenībā arī sasaucas ar Scientoloģijas (un filmas base jump ainu, kurā mazai Kitai nolec no klints, bet viņa multifuncionālais, intelekta pārpilnais, tērps pārvēršas par wingsuit) mācību. Ar to es gribēju teikt, ka Jaden Smith ar šo lomu savai karjerai tikai nodarīja ļaunu. Tā viņa šībrīža aktierprasmei ir pārāk komplicēta loma, turklāt tēlošana uz zaļā fona, kad priekšā ir labi ja pāris apkārtni imitējoši objekti, situāciju tikai pasliktina, un kopējais iespaids ir ļoti, ļoti amatierisks.

 

Ņemot vērā acīmredzamo filmas vizualizācijas līdzību ar Scientaloģijas vizuālajiem simboliem, netiku gudrs, vai lielmonstrs, kas nodēvēts Ursus vārdā, arī ir kādā saistībā ar Planet of Apes universa filmas Beneath the Planet of the Apes trako ģenerāli Ursus, vai tomēr tā ir tikai nejauša (kā jau visas pārējās) sakritība.

 

P.S. Filmai, noteikti, par labu nenāk šīgada sci-fi filmu pārbagātība. Iespējams, tā dēļ sava pliekanuma un apšaubāmās idealoģijas sludināšanas saņem vairāk sukas nekā būtu pelnījusi. Bet ko nu tur tagad iesim un žēlosim daudzdesmitmiljonu budžeta filmas, kas nav īpaši labas.

2 stars