Results Tu to vari!

Režisors Andrew Bujalski, filmu Computer Chess un Funny Ha Ha autors, rakstot scenāriju savai jaunākajai filmai Results, jau no sākta gala lomām bija iecerējis konkrētus aktierus. Kas šķiet industrijai kopumā ir neraksturīgi, bet mazbudžeta – neatkarīgā kino, turklāt vēl mumblecore subžanrā, varbūt arī ir ierasta lieta vai pat ļoti vēlama, lai konkrētais materiāls nostrādātu ar vitāli nepieciešamo realitātes un dzīvīguma momentu bez kura tas ir gluži vienkārši garš (bieži vien pārgudru) dialogu virknējums. Un patiesi Results 3,5 galvenie lomu atveidotāji der savām lomām kā “uzlieti”.

Guy Pearce (Memento, The Rover, The Hurt Locker) atveido privāta sporta centra ar īpašu (mazliet jukuša cilvēka domu gājienu) fiziskās un garīgās attīstības vīziju vadītāju, Cobie Smulders (How I Met Your Mother, The Avengers) ir viņa aktīvākā darbiniece – trenere, kas strauji zaudē entuziasmu un ticību savai lomai dzīvē un darbā, bet savukārt Kevin Corrigan (Superbad, Pinapple Express) atveido dzīves garlaikotu negaidīti par miljonāru kļuvušu vientuļnieku. Kā jurists/saguris uzdzīvotājs pāris ainās redzams arī brīnišķīgais Giovanni Ribisi (Friends, My Name is Earl, The Rum Diary).

Results pievilcība slēpjas absolūtā bez-formulas notikumu gājumā. Tas mūsdienu, popkorna komēdiju laikmetā, gadās reti un tādēļ jāgodā varbūt vairāk nekā normālos apstākļos pienāktos. Filmas notikumu attīstība ir vienlaicīgi lēnīgi bezmērķīga un psihiski nelīdzsvarotām darbībām pildīts notikumu virknējums ar ļoti konkrētu mērķi. Bet kas padara to kaut kādā ziņā sakārtotu un normālu ir apziņa, ka filmā redzamo tēlu darbības ir ļoti cilvēciskas un sacītais visticamāk ir vispatiesākais dzīves inscenējums kāds redzēts romantiskā komēdijā (par šāda žanra piederību filmas autors man droši vien nepiekritīs).

Kas ļoti savdabīgi, bet darbojas kā pulkstenis, ir filmas lēnais gājums. Tas pat dažbrīd no režisora, cienījamā mākslinieka puses, šķiet aroganti uzsvērts, bet patiesībā jau darbojas kā pretstats diviem superaktīvajiem un enerģiskajiem fizisko aktivitāšu atkarībniekiem – kā metafora viņu dzīves nesakārtotībai un viņu veikto darbību izraisītajām problēmām kā purvam, no kura neizdodas izkļūt, bet gan tikai iestigt dziļāk un dziļāk.

Turklāt filmas izskaņa ir kā galvenā varoņa safantazētā dzīves vīzija, kurā viss notiek pēc jūsu prāta, ja vien pietiekami ilgi par to domāsiet un ticēsiet tam, bet patiesībā vizualizē, ejot nedaudz pretēji romantisko komēdiju raksturīgajai uzbūvei, galveno varoņu izaugsmi un tuvināšanos ne tik daudz viens otram, bet gan pašiem sev.

Vērtējums: 4 / 5