Rudmatainais tīrradnis [filma: Brave / Drošsirde]

Brave-poster

Jāatzīst, pirms skatīšanās es par Disney animāciju filmu Brave / Drošsirde neko daudz nezināju. Tikai tik daudz vien kā no multenes nosaukuma nojaušamo galvenās varones zīmīgāko raksturīpašību un no tās filmas gaitā izraisīto piedzīvojumu neiztrūkstamību. Kā arī to, ka šai multenei Disney megaparkā Disneyland jau ir tapušas atrakcijas, par pamatu ņemot stāsta galvenos tēlus un notikumus.

 

Ja agrāk ar prieku sagaidīju DreamWorks, Disney / Pixar un citu lielo kompāniju animāciju filmas, tad pēdējo gadu nebeidzamie multeņu turpinājumi (Shrek, Toy Story, Ice Age, Madagascar utt.) un to gausums pasniegt ko jaunu un nebijušu, manu entuziasmu strauji samazināja līdz minimumam, tik pāris reizes atgādinot ar jaunām Holivudas multenēm (Up, How to train your dragon un nedaudz Puss in boots) par to, ar kādām emocijām un bērnišķīgu prieku varēju toreiz tās skatīties. Laba daudz nevajag, un tādēļ atmetu ar roku n-tajiem turpinājumiem, ignorējot tos un lūkojot pēc svaigām idejām. Kā, piemēram, Brave vai gaidāmo (vismaz pēc treilera spriežot) izteikti dīvaino/interesanto Rise of the Guardians. Spriežot pēc šīm abām filmiņām, Holivudas animāciju vīri ir ķērušies klāt pasaku adaptācijai un staipīšanai tā, lai mūsdienu bērneļiem (un ne tikai) tās šķistu saistošākas un sagremojamākas.

Brave_merida_arrow

Līdzīgi kā How to train your dragon arī Brave par pamatu ņem vikingu (or kinda) maskulīno dabu, bet to pagriežot izteikti komiskā leņķī, kur drošsirdība un kaujas gars biežāk nolasāms kā pusaudžu spalvošanās bez liela iemesla, un galvenie karalistes vadoņi ir to sievas ar viņām piemītošo savaldību un spēju plānot arī nedaudz tālāk kā līdz nākamajai ēdienreizei. Nesaku, ka vīri tiek pasniegti kā aunapieres, drīzāk to, ka katram iedalīta sava loma un vieta karaļvalstī un ģimenē.

Meridaplustriplets

Tātad Brave ir stāsts par jaunu (ļoti) rudmatainu pusaudzi – meiteni, kuru māte pret viņas gribu audzina par īstu princesi, mācot, kas pieklājas un nepieklājas šāda ranga jaunkundzēm. Protams, viņai tas viss riebj un garlaiko. Viņa pavada dienas sapņojot un gaidot, kad varēs pievērsties savām mīļākajām nodarbēm – izjādei ar savu zirgu pa mežu, šaušanai ar loku un visādām citādām trakulīgām un, no smalko aprindu viedokļa skatoties, nepieņemamām nodarbēm. Tā nu dienas rit, līdz pienāk pasaku stāstos / pasaulē, neiztrūkstošā vecāku meitas izdošana pie preciniekiem, kuri, protams, viens par otru briesmīgāki un katrā ziņā jaunajai princesei Meridai, ja ne pretīgi, tad uzjautrinoši pavisam noteikti. Lai izvairītos no it kā neizbēgamā likteņa, princese bēg un sastrādā ķēpu, kuru atlikušajā filmas daļā arī izstrebj.

Pixar_brave_stills_show_off_dudes_kilts_and_will_the_wisp_1321307796

Jāsaka, ka Brave bez mūsdienās, šķiet, neiztrūkstošajiem iestarpinājumiem multenēs ar tiem laikiem neiederīgām lietām un vairāk vai mazāk nolasāmām atsaucēm uz citām filmām un personāžu mīmikām un dialogu tekstiem, kas galīgi neatbilst šajā gadījumā viduslaikiem, ir brīnišķīga un tīra manta. Piedzīvojumu pasaka visās to labākajās tradīcijās ar likstām un risinājumiem, kas, bērnībā lasot grāmatas vai līdzi jūtot mākslas filmās atdzīvinātajiem varoņiem, no Ronja laupītāja meitas, Bezgalīgā stāsta, Mio, mans Mio un galu galā Zelta rozes alas, šķita tik reāli, ka ne atraut acis, kamēr stāsts galā, un varoņi savās mājās un turpina laimīgu un saticīgu sadzīvi.