The Sea of Trees Kannu kinofestivāls 2015

“It’s love and loss that lead Arthur Brennan, across the world to Japan’s Aokigahara, a mysterious dense forest known as The Sea of Trees lapping the foothills of Japan’s Mount Fuji – a place where people go to contemplate life and death. Arthur enters the depths of the forest and loses himself beyond the guiding ribbons threaded through the trees by many before him. Having found the perfect place to die, Arthur encounters Takumi Nakamura, a Japanese man who also appears to have lost his way. Unable to leave Takumi behind, Arthur invests all of his remaining energy into saving Takumi and returning him to safety. The two men embark on a journey of reflection and survival, which affirms Arthur’s will to live and reconnects him to his love with his wife.”

Kā zināms, režisors Gus Van Sant ir spējīgs režisors, kuram vienlīdz labi ietrenēta roka skarba, pat eksperimentāla, neatkarīgā kino maz-filmu un plašākām auditorijām paredzētā kino veidošanā. Saņēmis Kannu filmu festivāla balvas par filmām Elephant, Last Days un Paranoid Park, viņa veidotās filmas Good Will Hunting un Milk saņēmušas prestižākās kino balvas – Oskarus, apliecina viņa daudzpusību un spēju darboties neierobežoti plašā tēmu spektrā. Pat kaut kādā ziņā viņa neveiksmīgi veidotais un kritiķu līdz ar zemi nolīdzinātais režisora Alfred Hitchcock klasiskās filmās Psycho rīmeiks apliecina šo faktu.

Kopš 2008. gadā iznākušās filmas Milk par režisora darbiem īpaši neinteresējoties, daudziem nekas nebija zināms. Filmu izplatītāju kompānijas pat reklamējot filmas (piemēram, Promise Land treilerī) izvairījās minēt viņa vārdu, vien: “from creator of Good Will Hunting”. Nezinu, ar ko tas saistīts, bet arī viņa 2011. gada filma Restless, izskrējusi mazu apli pa filmu festivāliem, tā arī pazuda no redzesloka. Turpretim Gus Van Sant šīgada filma The Sea of Trees, pateicoties šībrīža neatkarīgā kino zelta gabaliņam, aktierim Matthew McConaughey, jau no projekta izziņošanas brīža vērtēta cerīgi un kā režisora “atgriešanās” fima.

Lai raksturotu The Sea of Trees ideju un izpildījumu, prātā nāk tik daudzās japāņu un ķīniešu noslēpumainās, izjusti atmosfēriskās un dziļi cilvēciskās drāmas, kā arī paša Gus Van Sant 2002. gada filma izteikti minimālistikā Gerry, ar Casey Affleck un Matt Damon galvenajās lomās. Šīs atpazīstamās stila aprises mēģināts apvienot viegli uztveramā stāstā par depresijas nomocītu un šķietami emocionālā bezdibenī nonākušu fizikas skolotāju.

Vien problēma tāda, ka minētās Āzijas reģiona filmas, lai panāktu savu iedarbīgo efektu, veidotas, atstājot daudz vietas klusumam, vizuālai improvizācijai un spekulācijām par ekrānā redzamā nozīmi, bet Gus Van Sant veidotā filma to nav atļāvusies. The Sea of Tree, kaut vizuāli spēcīga un McConaughey ierasti efektīgs, pārāk bieži atgādina amerikāņu pašdziedējošo psiholoģiju rakstu darbus, kuru atkārtošanās skaidrojot notikušo un veidojot kopsavilkumus, un atkal atkārtoti skaidrojot notikušā nozīmi, elementi atšķaida visu filmas sākumā izveidoto noslēpumaino un skumjo atmosfēru, līdz stāsts kļūst par vienkārši manipulatīvu melodrāmu ar mērķi izspiest no skatītāja pa kādai asarai.

Vērtējums: 3 / 5

 

 

CREDITS
Gus VAN SANT – Director
Christopher SPARLING – Script / Dialogue
Kasper TUXEN – Director of Photography
Mason BATES – Music
Chris DOURIDAS – Sound

ACTORS
Matthew MCCONAUGHEY – Arthur Brennan
Naomi WATTS – Joan Brennan
Ken WATANABE – Takumi Nakamura