Seriālu Ceļvedis 2013 (2. daļa “Britu TV”)

Fotor12171648381
 
Teksts: Ģirts Luste, Normunds Naumanis
.

Labāk mazāk, toties labāk, – šķiet, tieši šo formulu izmanto Lielbritānijas televīzijas kanāli, piedāvājot skatītāju auditorijas „ zelta daļai” (labi izglītots, pārticis cilvēks vecuma grupā no 25 – 50) dramaturģiski augstvērtīgus, uztveres un mākslas/kinematogrāfiskās formas ziņā nepavisam ne vienkāršus stāstus, ko labprāt varētu dēvēt par „ televīzijas filmām”. Ir vienalga, kā šīs filmas sauc – par miniseriāliem (angļu formāts parasti variējas no 3 līdz 6 daļām) vai par telenovelēm, skaidrs, ka tieši mazā forma ļauj izveidot ko līdzīgu autorkino raksturīgo māksliniecisko veselumu un izvairīties no ikdienas seriālu/sitkomu sižetu  ražošanas bieži vien mākslīgajām konstrukcijām. Turklāt, Anglijā, kas gadā producē ap 140 seriālu (2010) netrūkst nedz ikvakara sitkomu, nedz ambiciozu lielprojektu ar globālu auditoriju, no kuriem Latvijā, protams, pazīst Dauntonas abatiju, Šerloku, Midsommeras slepkavības, mazāk – 2013.gada jaunpienācēju – vēsturiski intriģējošo Selfridža kungu un citus. Šoreiz piedāvāju atsvaidzināt atmiņu vai tīmekli ar vērtīgāko, kas iepriekšējā gadā minidrāmu žanrā tapis ar zīmi Made in England.

.

 

What Remains

(BBC One, 4 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 4 / 5

what remains cut

Seriāls vēsta par kādas mājas iedzīvotājiem, kad ēkas bēniņos tiek atrasta mirusi viņu kaimiņiene. Dīvainības, vispārēja noslēpumainība un apslēpta ļaunuma klātbūtne atklājas, kad noskaidrojas, ka līķis, it kā neviena nemanīts, sabijis bēniņos divus gadus. What Remains par spīti daudzām policistu izmeklēšanas seriālu detaļām un klasiskajam, līdz riebumam nodrillētajam, sižetiskajam elementam par pēdējo lietu pirms došanās pensijā, spēj būt oriģināls un ļoti atmosfērisks stāsts par cilvēka aizbildināšanos pēc privātuma tādejādi slēpjot greizsirdību, atriebes kāri, ciešanas un visa veida cietsirdību pret sev līdzās dzīvojošiem. Katra sērija atklāj ar vien vairāk noslēpumu un ar vien vairāk kāpina spriedzi, līdz finālā tā eksplodē ne mazāk skarbi kā kādā Āzijas reģionā tapušā trillerī.

.

Luther

(BBC, 3 sezonas: 14 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 5 / 5

luther wallpaper

Vēl viens ekselents britu TV produkts. Izmeklēšanas seriāls ar sirsnīgu, bet kā par nelaimi, problēmu magnetizējošu galveno varoni, John Luther, visu notikumu centrā. Seriāla bieži vien asiņainie notikumi ir diezgan raksturīgi sūrajam britu kino/tv rokrakstam. Brīžam pat šausmu filmām līdzīgas ainas mijās ar tīru mantu – policijas seriālu procesiem un stilistiku. Bet zīmīgais, kas izceļ šo seriālu, starp līdzīgiem, ir ļauno tēlu un labā varoņa – policista, Luther portretējums. Šķietami pārcilvēcīgās un bezkompromisu cīņa, kas sniedzas ārpus policijas pilnvaru rāmjiem un visvarošais ļaunums mazliet atgādina komiksu ekranizāciju filmās sastapamo

Kaut arī aktieris Idris Elba kino un TV scēnā darboja jau deviņdesmito gadu vidus, tieši šis seriāls viņam ir nesis īstu vispasaules slavu un nu jau arī plašāk atvērtas durvis uz Holivudu (Pacific Rim, Prometheus, Thor). Diemžēl, šovasar seriāla veidotāji nolēma pielikt punktu šim jau tā īsajam seriālam un mazliet par salkanu veidotais noslēgums fanus sadalīja divās frontēs. Vieniem, kam šķiet, ka šādi John Luther gaitas nevar beigties, atliek vien cerēt uz solīto Luther pilnmetrāžas filmu, bet otriem, kam neskatoties ne uz ko, laimīgās beigas šķiet jauks noslēgums, viss tāpat jau ir labi.

.

Secret State

(Channel 4, 4 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 3 / 5

Secret State (39)midres

Četrdaļīgs politiskais trilleris. Caurmērā labs aktieru sastāvs ar Gabriel Byrne priekšgalā brīvprātīgi pret savu gribu par Apvienotās Karalistes premjērministra kļuvušā Tom Dawkins lomā, piedāvā mazliet par daudz no Holivudas filmām ietekmējušos notikumu atīstības stilistiku. Ja nav vēlmes piesieties sīkumiem un meklēt sižetiskos caurumus, šis seriāliņš ir gana drūms un (dažkārt pārāk) nopietns, bet aizraujošs, politisko spēku batāliju ar militārajām aprindām un visu notikumu pārraudzītājiem – naftas kompānijām, un šaham līdzīgo gājienu demonstrējums. Taisnīguma cīnītājs, cieņpilns pret vēlētāju interesēm un visādā ziņā izteikti patriotisks valsts vadītājs, mūsdienu korumpētajā pasaulē šķiet mazliet par naivu tēls, lai tam spētu noticēt, bet iespējams tas jāuztver kā cerību stariņš un vīzija gaišākai nākotnei. Secret State ir Chris Mullin romāna A Very British Coup un astoņdesmito gadu TV filmas nepiespiests atreferējums seriāla formā.

.

The Guilty

(iTV, 3 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 4 / 5

GUILTY uktv-tamsin-greig-the-guilty

Neskatoties uz idejiski līdzīgu seriālu piedāvājumu šīgada TV repertuārā, seriāls The Guilty ir atradis vēl vienu citādāku veidu kā izstāstīt vecāku sēru, apkārtējo apjukuma un ikdienas gaitu paralīzes situāciju. Seriālā notikumi risinās trīs paralēlos stāstos. Pirmais, kad ģimeni un tuvākos kaimiņus satriec ziņa par mazā puikas bezvēsts pazušanu, otrais stāsts risinās piecus gadus vēlāk. Tas aizsākas, kad nejauši privātmāju kopējā parkā tiek atrastas bezvēsts pazudušā bērna mirstīgās atliekas.  Jauniegūtie pierādijumi liecina, ka iepriekš notiesātais vīrietis ir nevainīgs, un reiz slēgtā un itkā atrisinātā nozieguma lieta tagad jāsāk šķetināt no nulles. Trešais stāsts ir nesaistīts ar izmeklēšanu un vēsta par lietas izmeklētājas ikdienu un problēmām ģimenē. Interesanti kā The Guilty lēkājot laikā un emocionālajos noskaņojumos savij kopā baisā atgadījuma noskaņu un relatīvi nesaistītu notikumu dziļāko patiesību, ar kuru jebkurš bērna vecāks spēj identificēties – par jebkuru cenu aizsargāt savu bērnu no nelaimes. Seriāls lēkājot turp un atpakaļ piecu gadu vēsturē, kad ģimeni un tuvākos kaimiņus satrieca ziņa par mazā puikas bezvēsts pazušanu. Līdzīgi kā seriālos Broadchurch un Top of the Lake arī The Guilty vainīgā atrašanas process un sodīšana, brīžam ja ne pilnībā tiek atvirzītā fonā, tad noteikti nav galvenā emocionālā nots un notikumu atīstības virzītājspēks. Galvenais ir cilvēku savstarpējo attiecību saļodzīšanās, emocionālo sprādzienu, nepasacītā un “katram savs skelets skapī” patiesības ilustrēšana.

.

Restless

(BBC One, 2 sērijas, sērijas garums: ~1h30min)
Vērtējums: 3 / 5

restless-poster-3

Gandrīz mākslas filma, sadalīta divās pusotrstundīgās daļās. Klasisks spiegu gabals, kurš vēsta notikumu attīstību paralēli divos laika periodos – pagājušā gadsimta četrdesmitajos un septiņdesmitajos gados. Jauno un centīgo spiedzi atveido jau komiksa adaptācijā, ar retro dekorācijām apradusi un spiedzes lomā ievingrinājusies britu aktrise Hayley Atwell (Captain America (Marvel One-Shot: Agent Carter), Sweeney, Black Mirror). Kā arī Charlotte Rampling nesatricināmais no spiegu lietām pašatvaļinājusies spiedzes tēls ir nevainojams, un mazliet atgādina, tāpat kā visa seriāla struktūra un mazliet pastieptais stāstijuma temps, 2010. g. retro spiegu gabalu The Debt un Helen Mirren lomu, pagātnes rēgu vajātās spiedzes lomā. Sižeta līkloči gan mazliet par vienkāršu un paredzamu, bet kā jau teicu, Restless ir klasisks retro spiegu gabals.

.

Peaky Blinders

(BBC 2, pagaidām viena sezona, 6. sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 4 / 5

peaky-blinders-01

Britu atbilde amerikāņu seriālam Boardwalk Empire. Ja pirmajās sērijās, patiešām bija novērojama zināma pakaļlekšana un mēģināšana līdzināties HBO kanāla smagsvaram, tad jau pēc trešās sērijas var teikt, ka seriāls atradis savu īpašo rokrakstu. Kad pāris sērijas iepazīstināts ar pagājušā gadsimta divdesmito gadu Anglijas pilsētas Birmingemas pilsētas dzīvi, kuru kontrolē un savā starpā rīvējas grupējums Smailās Cepures jeb Peaky Blinders, komunistu revolucionāri un policisti, seriāls iegūst daudz mierīgāku un sakārtotāku gājumu. Bieži vien atvēlot laiku lēniem, skaistiem kadrējumiem un detaļām, kuras nosaka visas turpmākās ainas noskaņu. Ļoti daudz labu un piemērotu aktieru (jā britu akcenti iet uz urrā, subtitri ļoti noderēs), bet īpaši jāizceļ vismaz šībrīža galveno aktieru dueta Cillian Murphy (Inception, Red Eye, Batman Begins) un Annabelle Wallis (The Tudors, Pan Am) saspēli. Seriāls patīkami apvieno tālaika raupjo patriarhāta dzīves kārtību ar romantiskām, varbūt mazliet nereālām, izskaistinātām detaļām.

.

SouthCliffe

(Channel 4, 4 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 4 / 5

Southcliffe cut

Seriāls ļoti interesantā veidā, lēkājot laikā, notikumos un iesaistīto tēlu atainojumā, veido nehronoloģisku, bet viegli uztveramu stāstījumu par masu slepkavības atgadījumu kādā klusā Anglijas lauku pilsētiņa. Lēnām šķetinot notikumu atīstību skatītājiem pamazām top skaidrs, ka šausminošajā notikumā nav vainojams tikai izbijušais militārists.

Southcliffe ir viens no skarbākajiem seriāliem kāds redzēts. Tas vēsta par visaptverošo vienaldzību. Par cenu, kas jāmaksā, ja pārāk ilgi dzīvots novēršoties no problēmām, apejot tās ar līkumu, un nerisinot tās. Seriāla skarbums slēpjas ne tik daudz asiņainā vardarbībā, bet sirdi plosošās emocijās, – mēģinot sadzīvot ar prātam neaptveramo nelaimi, un šausminošās situācijās sastopoties ar nāves mašīnu – cilvēku ar ieroci.

.

IT Crowd: Last Byte

(Channel 4, 1 sērija, sērijas garums: ~45min)
Vērtējums: 5 / 5

it crowd

2010.g. vasarā, uzreiz pēc seriāla ceturtās sezonas noslēguma, bija runas, ka taps vēl viena sezona. Gāja laiks un plāni par jaunu sezonu pārtapa plānos par IT Crowd pilnmetrāžas filmu. Bet tad vēl pēc kāda brītiņa galveno aktieru Chris O’Dowd un Richard Ayoade aizņemtība ar citiem projektiem noraka arī ideju par filmu. Nezinu kurā brīdī un kam radās ideja sezonas un filmas vietā izveidot atvadu sēriju, bet Last Byte ir sanākusi perfekta noslēguma sērija. Last Byte atgriežas datoriķu pagrabā tā it kā vēl vakar mēs tur būtu bijuši. Tajā jauki sabalansēts jauns un supergīkains humors ar veco labo, nu jau par klasiku kļuvušais. Kā arī atgādina par Roy, Moss un Jen mums neierastajām, bet viņiem tik ierastās ikdienas neražām. Turklāt, Chris O’Dowd ir tā iespēja vēl pēdējo reizi pateikt seriāla slavenāko frāzi: Have you tried to turning it off and on again? – brīnišķīgs noslēgums, brīnišķīgam seriālam.

.

Run

(Hulu, 4 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 3 / 5

Run poster cut

Angļu kinematogrāfam raksturīgā skarbuma apkopojums četros pavisam nedaudz saistītos stāstos. Katra sērija veltīta atsevišķam notikumam, kurš vai nu aizsāk vai ir par iemeslu nākamajam. Ķēdes reakcijas princips. Ja ir vēlme ātri iepazīties ar temām ko visbiežāk piedāvā modernais britu tv, mini seriāls ar čertrām novelītēm būs tieši laikā. Vienalga vai tas ir vientuļās mātes, alkoholiķes skriešana kā pa dzīvi kā pa kāmīša riteni. Ķīniešu imigrantes bezcerīgā vēlme sev nopelnīt pietiekami daudz naudas, lai izkļūtu no bandas vadoņa ķetnām. Kāda bijušā narkomāna centieni sakārtot savu dzīvi un izmisīgā vēlme pierādīt meitai savas eksistences lietderību. Vai arī poļu imigrantes atklāsmes par nelaiķa vīra slepeno dzīvi. Visos šajos stāstos skriešanai ir kāds cits nolūks. Cits skrien uz mērķi, cits bēg, bet dažs vienkārši riņķo.

.

Vicious

(iTV, 6 sērijas, sērijas garums: ~21min)
Vērtējums: 3 / 5

VICIOUS_EPISODE1_14

Ļoti tradicionāls situāciju komēdijas (sitcom) seriāls par diviem seniliem gejiem. Diemžēl seriāls ļoti ciešs no izvēlētā formāta un veidotāju vēlmes būt pēc iespējas mazāk asiem un radikāliem. Lielākā daļa joku nostrādā pateicoties tikai un vienīgi ķildu un mīlestības pārņemtajam pārim, britu lielaktieriem, seram Derek Jacobi un seram Ian McKellen. Acīmredzamā aktieru draudzība un seriāls kā iemesls labi pavadīt laiku kopā, notur interesi uz kādām trim sērijām, tālākā vēlme skatīties šo kopumā ņemot aizmirstamo seriāliņu būs diezgan minimāla.

.

Politican’s Husband

(BBC Two, 3 sērijas, sērijas garums: ~1h)
Vērtējums: 3 / 5

politicians_husban_2546807b V2

Vīrs David Tennant un sieva Emily Watson ir britu politiskās elites varas superpāris. Tie plāno viltīgu manevru, lai iegūtu vēl lielāku varu un ieņemtu pašu galveno troni parlamentā. Plāns izgāžas, jo, kā izrādās, ģimenes draugam, arī politiķim, ir citi plāni. Politican’s Husband ir stāsts par vīru, kuram politiskās varas spēlītes ir asinīs. Zaudējis iespēju spēlet šahu valstiskā līmenī viņa prāts izspēlē ļaunus trikus. Nespējā pārdzīvot izmaiņas dienas kārtībā, kurā sievas karjera, pateicoties viņa neveiksmīgajam manevram, strauji attīstās, un viss ir mainītām lomām – tagad viņš paliek mājās, rūpējas par bērniem un dažādām ikdienišķām lietām, viņš kaļ atgriešanās plānus un vēlme atriebties izmantojot sievas patreizējo stāvokli sarežģī arī ģimeniskās attiecības. Seriāla veidotāji slēpjot stereotipiskos politiķu tēlus un izgājienus, notikumus ataino tādā tempā, ka ik pa laikam šķiet, kaut kam būtiskam ir pārlekts pāri, bet nav laikam kavēties – viss stāsts jāietilpina 3 stundu garā stāstā.

.

 

By Any Means

(BBC One, 6 sērijas, sērijas garums: ~60min)
Vērtējums: 2 / 5

by any means cut poster

Popsīgs britu seriāls, kas seko labākajām amerikāņu spriedzes komēdijseriālu tradīcijām un piedāvā vieglu vakara izklaidi. Nelielās devās spriedze, klišejiski, vienkārši un paredzami sižeti. Spilgti ļaundari, mazliet drāma un visam pa virsu rotaļīgums un mazi jociņi. Ja kabeļtelevīzijas pirmsākumos vēl nebija gana daudz noskatītas A-komandas, Emulātora, Makgaivera un tamlīdzīgas nekaitīgās tv drazas, šis seriāls ar smukiem aktieriem, kuri mazliet piemiedzot acis uz policijas procedūrām, cīnās par kārtību Londonas ielās, būs tieši laikā. “Noskaties un aizmirsti” produkts.

.

Moone Boy

(Sky One, apstiprinātas trīs sezonas, uzfilmētas 6 sērijas, sērijas garums: ~21min)
Vērtējums: 5 / 5

Moone Boy poster

Seriāls, kurš knapi piedzīvojis pilotsērijas pirmizrādi, jau “nopelnīja” otro sezonu, bet vēl pirms otrās sezonas filmēšanas uzsākšanas, kanāls Sky pasūtija arī trešo sezonu. Šķiet šeit lieki piebilst, ka kanāls Sky liek lielas cerības uz Moone Boy un uzticās tā veidotājiem: Chris O’Dowd (IT Crowd) un Nick Vincent Murphy. Daļēji autobiogrāfiskais stāsts, kas norisinās astoņdesmito gadu beigās kādā Īrijas lauku pilsētiņā, seko divpadsmitgadīgā zēna Martinam (David Rawle) gaitām un viņa draudzībai ar iedomu draugu Seán (Chris O’Dowd). Pateicoties zēna bagātajai fantāzijai, interesantajam skatījumam uz apkārt notiekošo un viņa klades karikatūrām līdzīgajiem zīmējumiem seriāls ir ļoti jautrs, savdabīgs un mīļš skatījums, kas notiek šī mazā puika dzīvē. Seriāla veidotāji neaizmirst arī par komēdijseriāliem raksturīgiem elementiem un sižetiskajām līnijas.

.

A Young Doctor’s Notebook

(Sky Arts, 2 sezonas, kopā 8 sērijas, sērijas garums: ~22min)
Vērtējums: 4 / 5

a-young-doctors-notebook-daniel-radcliffe-jon-hamm

Mihaila Bulgakova darba “Записки юного врача” adaptācija mini-seriāla formātam. Melnās komēdijas, kas nebaidās no asinīm un ekstrimitāšu atdalīšanas (ar neasu zāģi) ainām, galveno varoni un viņa nākotnes es (ar kuru veido dialogu) atveido Poterpuika Daniel Radcliffe un Trakais Vīrs Jon Hamm. Jaunais dakteris nonācis nekurienes vidū saskaras ar raupjo un pilsētas puika prātam neaptveramo Krievijas lauku dzīvi. Neskatoties uz nepatīkamajiem skatiem un kopumā depresīvo vidi seriāls ir jautra ironija un nebeidzamu ar ārstu praksi saistītu joku krātuve.

.

The Wrong Mans

(Hulu, 1 sezona, 6 sērijas, sērijas garums: ~30min)
Vērtējums: 4 / 5

The Wrong Mans

Hičkoka iemīļotākā sižetiskā elementa par cilvēku, kurš iekūlies nepatikšanās un tiek nepatiesi apsūdzēts kādā noziegumā, meistarīgs apvienojums ar Bourna spriedzes filmu atmosfēru. Abu galveno aktieru saspēle un seriāla dinamika atgādina par komēdijas zelta pāri Simon Pegg un Nick Frost. Kuļoties cauri krievu, ķīniešu mafiju un sazin’ vēl kādu kriminogēno aprindu grupējumu peripētijām un slepeno dubult-aģentu procedūrām seriāls neaizmirst par gluži piezemētām un parastam cilvēkam ierastām lietām – galvenā varoņa un viņa priekšnieces – bijušā draudzene, romantiskajām attiecībām. Šķiet lieki piebilst, ka neskatoties uz seriālā notiekošo, tas neņem sevi pārāk nopietni un ik pa laikam arī pasmejas par sevi.

.

The Escape Artist

(BBC One, 1 sezona, 3 sērijas, sērijas garums: ~60min)
Vērtējums: 3 / 5

Escape artist

Labs un ar profesionālu režisora Brian Welsh (Black Mirror sērijas The Entire History of You režisors) roku veidots, bet mazliet pastiepts trilleris un juridisko procesiju seriāls. Protams vārds “pastiepts” ir jāvērtē tieši britu seriālu kompaktuma kontekstā. Skotu TV aktieru spīdeklis David Tennant ir nevainojams (kā jau vienmēr; gaidam viņa debiju amerikas TV – Broadchurch amerikāniskajā versijā Gracepoint) un vienīgais kas padara šo mini-seriālu aizmirstamāku ir tā nespēja izrauties no seriāla veidola un sajūtas, ka viss jau kaut kur ir redzēts un iespējams labākā izpildījumā.

.

The Town

(iTV, 1 sezona, 3 sērijas, sērijas garums: ~45min)
Vērtējums: 4 / 5

the town

Trīsdesmitgadīgais Marks no Londonas atgriežas dzimtajā mazpilsētā pēc ziņas par abu vecāku pašnāvību. Marka dilemma: pēc bērēm bēgt atpakaļ uz lielpilsētu (kur viņam neveicas) vai palikt miestā, kur visi viens otru pazīst un uzņemties atbildību par 15-gadīgo māsu un vecmāmiņu. Bet ir arī trešā iespēja, – Markam rodas aizdomas, ka vecāku vienlaicīgā „pašnāvība” ir inscenēta. Kāpēc – tieši to vēlas saprast ne tikai Marks. Mazas pilsētiņas baisie tikumi un visaptverošā vienaldzība visā tās krāšņumā.

Miniseriāla klišeja (ierobežota sabiedrība, kas spiego/pārzina citu dzīves un katram savs skelets skapī) te eleganti risināta, pateicoties lieliskam aktieru ansamblim. Marku tēlo jauns, talantīgs aktieris Endrjū Skots – psihopāts Moriartijs no Šerloka (kurš nošāvās uz jumta) un varam tikai pabrīnīties, cik emocionāli smalku, niansētu lielpilsētas „lūzera” tēlu viņš veido.

.

Sherlock

(BBC One, 3 sezonas, 9 sērijas, sērijas garums: ~1h 30min)
Vērtējums: 4 / 5

Sherlock

Kāds kritiķis šo seriālu, mūsdienu Šerloka Holmsa piedzīvojumus, raksturojis kā filmu Withnail and I and The Bourne Ultimatum krustojumu seriāla formātā (nosacīti seriāla formātā, jo katra sērija ir pusotru stundu gara). Un patiesi, veidotājiem ir izdevies Holmsu izvilkt no flegmātiska vīra tēla, saglabājot ikreizi pārsteidzošo viedumu un harizmu, bet klāt pieliekot mūsdienīgu dažnedažādāko sīkumu kopumu, kas piesaista jauno paaudzi un mazliet noņem spriedzi no šķetināmajiem noziegumiem un nepadara skatīšanos teju bezjēdzīgu, ja kāds no izmeklēšanas sīkumiem un pavērsieniem nesaprasts vai paslīdējis garām nepamanīts.

Manuprāt, seriāla trešā sezona mazliet par daudz aizraujas ar galveno tēlu cilvēciskās puses atēloju un ieslīgst bīstami garās attiecību risināšanas un draudzības apliecinājumu pauzēs. Kā arī nepatīkami vienkāršo Holmsa unikālo faktu dedukcijas spēju, padarot to gandrīz tikpat trulu kā pavēli sunim – “meklē”, vai burvju nūjiņas mājienu, kur neviens nesaprot kā tas īsti notika, bet prieks jau nu baigais. Pēc būtības seriāla iemīļoto tēlu tā saucamā humanizēšana nav nekas peļams, bet būtu ļoti jāuzmanās, lai tas neaizēno materiāla pamatvērtības un panākumu atslēgu. Kā arī atcerēsimies, ka nebūs pirmā reize, kad kāds seriāls trešajā sezonā spilgti apliecinās, ka viss kas bija sakāms ir jau pateikts un laiks ir atvadīties.

.

.
Atsevišķas raksta daļas pārbuplicētas no laikraksta Diena iknedēļas pielikuma KDi (Kultūras Diena Izklaide)
Raksta autori: Ģirts Luste un Normunds Naumanis
 

.

.

Par citiem, tostarp britu seriāliem (The Fall, Broadchurch un Endevaour) lasiet KinoTeikumi rakstā Seriālu Ceļvedis 2013 (pirmā daļa) un KinoTeikumi TV sadaļā.

KinoTeikumi 2011. gada labākās filmas

.

.