Seriālu Ceļvedis 2013

Fotor0911123021

Teksts: Ģirts Luste, Normunds Naumanis

 

Top of the Lake

 top of the lake title

5 stars

Ģirts Luste:

Filmas Klavieres režisores Džeinas Kempiones veidotais seriāls par meitenes pazušanas izmeklēšanu ir vizuāli fascinējošs stāsts, kurā Jaunzēlandes daba ieņem atsevišķu lomu kopējā kompozīcijā un darbojas kā kaut kas nemainīgs un nesatricināms pretstatā cilvēku neizskaidrojami destruktīvajai dabai. Nesteidzīgais stāstījums un savrupo lauku pilsētas tēlu iepazīšana ievelk kā labā romānā, kurā stāsta galvenais vēstījums nereti tiek aizēnots ar atmosfēru un detaļām.

 4 stars

Normunds Naumanis:

Konsekventa autorkino režisore Džeina Kempione cenšas televīzijas “mazajam ekrānam” pielāgot lielas filmas vizualitāti un atmosfēru, kuru sniedz maģiskā kinoteātra tumsa. Savā veidā tas ir drosmīgs žests, jo tik konsekventi striktu kinematogrāfiskumu (apbrīnojams operatora darbs) vēl nebija nācies redzēt. Mulsināja kriminālsižeta pārliekā sasaiste ar Austrālijas/Jaunzēlandes vietas misticismu (nolādēta vieta), kas visai morāli baiso stāstu par ģimeņu grēkiem (incesta tēma) padara maķenīt nenopietnu: vieta nav vainīga, ka cilvēkam trūkst morālo bremžu.

 

Hannibal

 Hannibal tv-series-34339545-1920-1080

4 stars

Ģirts Luste:

NBC kanāla nedienu iespējamais gals – seriāls Hannibal – ir veidots, brīvi improvizējot ar Tomasa Harisa grāmatas Sarkanais Drakons tēliem. Tas ir ir gana sarežģīts, lai nebūtu kārtējais kriminālseriāls, gana izklaidējošs, lai iekarotu plašu skatītāju loku. Ar vizuālo estētiku pietušē un ar aktierspēli liek aizmirst par elegantajām, pat mākslinieciskajām, preteklībām sižetā.

 5 stars

Normunds Naumanis:

Hanibāls ar psihiatra Hanibāla Lektera lomai ideāli atbilstošo Madsu Mikelsenu un viņa pacientu/draugu – izmeklētāju psihologu Džeimsu Dārsiju (seriāla Homeland necilvēcīgi talantīgās Klēras Deinsas vīru) nešaubīgi ir NBC sezonas nagla, kas ar savām līdz nemaņai estetizētajām šausmām stindzina asinis katram, kam fantāzija. Noziegums kā mākslas darbs (šai gadījumā – haute cuisine jeb icilās virtumes jomā). Turklāt nebūt nav skaidrs, kurš tad izrāīsies tas galvenais “cilvēkēdājs”.

 

House of Cards

 House-of-Cards

4 stars

Ģirts Luste:

Seriāls, kurš ar savu izplatīšanas veidu (skatīt rakstu) sāk jaunu ēru seriālu pasaulē, bet sižetiskajā uzbūvē atmetis daudz seriālīgos elementus. Sākotnēji jāpierod pie atsvešinātās atmosfēras un domas, ka neviens no galvenajiem varoņiem nav labais tēls. Kad tas izdarīts, pelēkā un šķietami bezpersoniskā vide iegūst milzīgu apjomu nianšu tēlu emocijās, motivācijās un darbībās. Priekšzināšanas Amerikas politiskajā struktūrā nav obligātas – ir gana daudz citu lietu uz ko koncentrēties.

 4 stars

Normunds Naumanis:

Deivida Finčera izstrādātā filmas vizuālā matrice (zilganie toņi, ēnas, zemie kameras rakursi, tāds absolūtās apdraudētības jeb nolemtības zīmogs) nosaka toni visam darbam – politisko intrigu smalki brutālajām aizkulisēm, kuras ģenerē “mūslaiku Makbeti” – Kevina Spesija un Robinas Raitas elegantais laulātais pāris- manipulēšanas virtuozi. Perfektā Gasa Van Santa inspirētā polittrillera Boss (to slēdza) adekvātas meistarības aizstājējs, kurā valda teju Viskonti šedevra Dievu mijkrēslis dekadentiskās noskaņas.

 

The Americans

the Americans 

stars 3

Ģirts Luste:

Seriāls, kas nepiespiestā, lēnīgā un pamatīgi būvētā sižetā, izklāsta Holivudas filmās daudzkārt apspēlēto un, jāsaka, pārlieku vienkāršoto krievu spiegu iefiltrēšanos amerikāņu sabiedrībā un, dzīvojot šķietamo amerikāņu sapni, beznosacījumu kalpošanu lielajai Tēvijai. Detalizētais ieskats uz neīstu dzīvi nolemto spiegu dzīvēs sagrauj sienu starp karojošajām pusēm un ļauj ieraudzīt citkārt butaforiskos tēlus cilvēciskā gaismā.

 4 stars

Normunds Naumanis:

Brīnišķīgs veids, kā izprast divu valstu (ASV un PSRS) astoņdesmito gadu špionomānijas paranoju. Aizraujošais spiegu gabals ar daudziem līķiem gan ir tikai aizsegs, lai pastāstītu aizkustinošu un dziļi emocionālu stāstu par ģimeni (šoreiz – krievu superprofesionāļu-spiegu ģimeni, kas nevar, nevis negrib iesakņoties Amerikā un svešā kultūrā) un blakus otru ģimeni – amerikāņiem, kas pārdzīvo uzticības krīzi… darba dēļ. Ļoti aktuāla filma.

 

Bates Motel

 bates_motel__span

stars 3

Ģirts Luste:

Sekojot šīs seriālu sezonas modei, uz Robert Bloha romāna un pasaulslavenā Alfrēda Hičkoka filmas Psycho tēliem radīts seriāls ir gana loģisks kanāla A&E gājiens. Stāstā apvienotie coming of age, mistikas, katram tēlam ir kāds noslēpums principa, pajukušas ģimenes padarīšanu un narkobiznesa elementi dod seriālam ļoti plašu darbības lauku. Šaubas rada, vai pārāk klasiskā pieeja, veidojot seriālu, šos elementus pārāk neierobežos un ticamība nesamazināsies līdz butaforiskam līmenim.

 stars 3

Normunds Naumanis:

Lai gan ideja – radīt dzīvu cilvēku apdzīvotu pasauli no romāna un Hičkoka etalonfilmas Psycho tēliem – ir amizanta, taču tās pielāgošana mūsdienām pamazām izvēršas dīvainā frīku apdzīvotā Nekurzemē, kurā valda pārāk dīvaini likumi un izdzīvošanas spēles, lai tie būtu ticami. Vienīgā, kas šajā mākslīgajā vidē jūtas kā zivs ūdenī – ar agresijas lēkmēm un amnēziju slimā Normana Beitsa (viņu labi tēlo puika no Čārlija un šokolādes fabrikas) histēriskā un valdonīgā māte lieliskā Veras Farmigas tēlojumā.

 

Ray Donovan

ray donovam

stars 3

Ģirts Luste:

Augstas raudzes juristu firmas problēmu risinātāja jeb melnā darba darītāja ikdienas gaitas. Aiz mierpilnā un lakoniskā tēla, kas kārto slavenību un vienkārši bagātu cilvēku sastrādāto, paslēpta augsta līmeņa profesionalitāte. Reja dzīve samezglojas, kad sen aizmirstā kriminalā pagātne, no kuras bēgot viņš kopā ar brāļiem pārcēlies no Bostonas uz Losandželosu, tēva veidolā pēkšņi atgriežas viņu dzīvē. ASV kritiķu raksturojums seriālam – “kā The Sopranos satiek Entourage stilu”, protams, ir pārspīlēts, bet daļa taisnības apgalvojumā ir. Neprognozējamība Reja darbībās, absurdās situācijas izlutināto un ar visatļautību sirgstošo ļautiņu dzīvesstilā krustojas ar nepārtrauktu ģimenisko vērtību sargāšanu. Turklāt, tikko no cietuma iznākušā tēva ekscentriskā un vulgārā, brīžam patīkami čomiskā klātbūtne, kaut mulsinoša, Reja ģimenei ir patīkama. Bet tikai Rejs apzinās tēva klātbūtnes destruktīvo dabu un par spīti visiem cenšas visu nokārtot, lai dzīve turpinātos vecajās sliedēs. Seriāls balansē uz klasiskas seriāliska drāmas un kino trillera robežas. Kanālam Showtime izrādot šī seriāla pirmo sēriju sasniegts apsolūts šī kanāla reitingu rekords, par 61% apsteidzot šī kanāla flagmani, arī Latvijā demonstrēto Homeland. Kanāls, veidojot savus seriālus, lauž dažus standartus formulās un, saglabājot fundamentālās vērtības, spēj atsvaidzināt ierastā seriāla seju.

 

The Bridge

the Bridge

stars 3

Ģirts Luste:

Diviem detektīviem no Amerikas un Meksikas, kuriem, neraugoties uz milzīgajām rakstura un darba stila atšķirībām, nākas sadarboties, lai notvertu sērijveida slepkavu. Tas darbojas abpus robežai un ar katru nākamo slepkavību arvien vairāk akcentē un aktualizē medijos milzīgās atšķirības starp šīm valstīm, rasu nevienlīdzību un abu pušu varas orgānu neieinteresētību risināt korupcijas un bēgļu problēmas. Seriāla īpašā garša ir abu detektīvu, kaut diezgan ierastais, bet šeit īpaši piezemētais, skarbais labā un sliktā policista princips. The Bridge turpina veiksmīgi aizsākušos stiprās sievietes modi televīzijas seriālos – amerikāņu detektīve, sirgstot ar Aspergera sindromu, ir absolūti imūna pret emocijām un līdzjūtību. Tas viņai dod milzīgas priekšrocības darbā, bet arī rada nebeidzamas mulsuma un komisma pilnas situācijas ikdienas saskarsmē ar cilvēkiem. Turpretim meksikāņu detektīvs, no ikdienas saguris ģimenes cilvēks, kaut nāk no daudz vardarbīgākas un degradētākas vides, akcentē amerikāniskā dzīvestila atšķirīgumu un vispāratdzītā pārākuma sajūtas iluzorumu. Seriāls ar milzīgu (pagaidām nepilnīgi izmantotu) spēku, bet tik pat milzīgu risku kļūt klišejisks un iestrēgt tukšu un mākslīgu spriedzes elementu virknējumos, kas nesniedz nekādu devumu kopējai stāsta atīstībai. Galvenais aktieru pāris ir nesen Oskara nomināciju nopelnījušais (par A Better Life) Demians Biširs un bijusī vācu baletdejotāja un topmodele Diana Krīgere seriālā demonstrē kino cienīgu saspēli, kā arī, ņemot vērā tēlu atšķirīgumu un sarežģītību, apbrīnojamu cilvēcīgumu.

 

Broadchurch

broadchurch thumbnail_02_web

4 stars

Ģirts Luste:

Kūrortpilsētiņas idillisko dzīvi pārtrauc maza zēna nāve. Uzsākoties izmeklēšanai, familiārā un draudzīgā cilvēku kopiena izkūp gaisā kā nebijusi un viens pēc otra gaismā nāk ciema iedzīvotāju grēki un noslēpumi. Neskatoties uz ļoti labu scenāriju un labiem aktierdarbiem, tā sagadījies, ka televīzijā pēdējā gada laikā ir vairāki līdzīga uzstādijuma seriāli. Tas varētu skatītājus nedaudz atbiedēt, bet vai patiešām tēmai  ir tik milzīga nozīme, ja produkts ir daudzpusējs un ļoti labi nostrādāts? Ainaviskums un noslēpumainība ar kriminālu akcentu seriālam dod nebeidzamas atīstības iespējas, bet skatītājam eye-candy iesaiņojumā pasniegtais stāsts atgādina par ārēji skaistās sabiedrības samaitāto un “katrs – pats par sevi” dabu. Britu seriāls ar īpašu un skaistu vizuālitāti, kas bieži akcentē ar vārdiem neizteikto un neizsakāmo. Amerikāņu kanāls Fox jau ir paziņojis, ka nopircis šī seriāla adaptēšanas tiesības amerikāņu auditorijai (filmēšana tiks uzsākta 2014.g.).

 

The Fall

the Fall

4 stars

Ģirts Luste:

Tumšs un rāms BBC kanāla psiholoģiskais trilleris par sērijveida slepkavu un ne mazāk noslēpumainu un aukstasinīgu izmeklētāju. Mainītās lomas, kad skatītājam tiek piedāvāts ļoti detalizēts ieskats slepkavas ikdienā – nedienām darbā, sadzīves likstām un audzinot bērnus, bet pavisam maz informācijas par galveno izmeklētāju, dod šim seriālam īpašu noskaņu. Dzīvnieciskā un slimā vēlme nogalināt tiek pasniegta tik maigā un humānā veidā, ka neviļus skatītājs, apzinoties neizsīkstošo ļaunumu un briesmas sabiedrībai, kurā šis jaunais cilvēks dzīvo, jūt noziedniekam līdzi. Seriāls, kas neaizrajas ar lētiem šoka elementiem, bet kāpina spriedzi lēnām – sēriju pēc sērijas. Pateicoties citādākai pieejai nu jau nobružātajam žanram par sērijveida slepkavu vajāšanu, un Džilianas Andersones (acīmredzot) megazvaigznes statusam, seriāls The Fall izpelnījies BBC2 visaugstākos popularītātes reitingus pēdējo 8 gadu laikā.

5 stars

Normunds Naumanis:

Precēts skaistulis (topmodelis Džeimijs Dornans, kurš izrādījās brīnišķīgs aktieris – to atzīmē visi kritiķi) Ziemeļīrijas Belfāstā veic virkni šaušalīgu slepkavību ar seksuālu “zemtekstu”. No Londonas tiek atsūtīta augstprātīga sevišķo uzdevumu izmeklētāja Stella (Džiliana Andersone meistarībā pārspējusi pati sevi), kas nicina un lieto vīriešus/cilvēkus, lai tikai sasniegtu, viņasprāt, labākos darba rezultātus. Bet slepkava nav ar pliku roku ņemams un uzsāk bīstamu kaķa-peles spēli, kurā lomas regulāri mainās. Jautājums – kādēļ viņš to dara? Stila iezīme – miers un pat zināma anēmija, kādā veidā tiek stāstīts šis paralēlais stāsts par slepkavu maniaku alfa tēviņu un viņa vajātāju policisti-sievieti, līdz saproti, ka dziļākajā būtībā spēles upuris/vajātājs lomas ir jādala starp slepkavu un izmeklētāju, un starp viņiem ir vairāk līdzīgā kā atšķirīgā. Arī Džilianas Andersonas izcili tēlotā varone ir sava veida maniakāla “psiholoģiskā slepkava”, tikai darbojas likuma vārdā un tā ietvaros. Piecu sēriju BBC2 produkts (ASV izplatīja Netflix), neraugoties uz ļoti drūmo saturu, izvirzījās kanāla reitingu līderos (labākā krimināldrāma pēdējos astoņos gados) – pateicoties veikli samiksētajiem spriedzes un film noir elementiem un uzbudinošais psiholoģiskai neskaidrībai, kādēļ šie varoņi ir tādi, kādi tie ir. Viens no retajiem TV stāstiem, kur slepkava izraisa dziļu empātiju, bet likuma kalpi – nožēlu. 2014.gada janvārī gaidāmas nākamās piecas daļas.

 

Rectify

Rectify

5 stars

Ģirts Luste:

Mini-seriāls vēsta par uz nāvi notiesātā Daniela dzīvi pēc tam, kad, nodzīvojis nepilnus divdesmit gadus ieslodzījumā, viņš tehnisku precizējumu rezultātā tiek atbrīvots. Rectify ir par cilvēku, kurš gaidot savu nāves dienu, ir nodzīvojis cietumā savas dzīves lielāko daļu un pēkšņi tiek palaists brīvībā. Sērijas aptver vienas nedēļas notikumus pēc Daniela atbrīvošanas un atgriešanās savā dzimtajā mazpilsētā. Seriāla veidotāji ieskicē galvenajam varonim apkārt esošo cilvēku emocionālo nostāju, bet nekad neveido attieksmi. Dažādā cilvēku attieksme pret tikko no cietuma atbrīvoto ir fascinējoši dažāda un diezgan ātri izkristalizējas cilvēka bailes no nezināmā, nevēlēšanās iedziļināties un ātra soda – risinājuma meklēšana. Par laimi Rectify veidotāji nav gājuši vieglāko ceļu – pievērsušies stāsta izmeklēšanas pusei un ir fokusējušies uz indivīda pārdzīvojumiem un izjūtām, atstājot visus pārējos notikumus kā mazsvarīgāku fonu. Kopā ar mini-seriālu Top of the Lake ievieš jaunu standartu drāmas seriālos un paver jaunas un agrāk neizmantotas iespējas romānu ekranizējumos TV vajadzībām.

4 stars

Normunds Naumanis:

Par meitenes slepkavību uz nāvi notiesātais Daniels Holdens pēc divdesmit gadiem četrās baltās kameras sienās bez logiem tiek izlaists brīvībā, taču visi dzimtā provinces miesta iedzīvotāji uzskata, ka viņš ir vainīgs. Izņemot trīs-četrus ģimenes locekļus, taču arī tiem ir grūti pieņemt Danielu, jo tas ir tā, it kā kāds tuvinieks būtu uzcēlies no miroņiem. Visgrūtāk ir pašam Danielam – jo viņam laiks vairs neeksistē. Šī story galvenais varonis, bez šaubām, ir aktieris Aidens Jangs – viņa īpatnējā uzvedība, dzīvošanas maniere, kas daudzus (patiesībā, visus) filmas telpā tracina. Tā ir filma par cilvēku, kurš ir miris un tagad cenšas atdzīvoties. Izrādās, tas nav viegli – ne pašam, ne apkārtējiem. Eksistenciāla , smalka psiholoģiska drāma par to, cik tas ir savādi būt dzīvam. Un ko darīt, ja neesi nevienam ērts. Sundance Channel pirmā neatkarīgā dramatiskā filma. Interesanti, ka seriāla veidotājus maz satrauc “patiesības” noskaidrošana – kurš īsti ir vainīgs slepkavībā (skaidrs vien, ka ne jau tikai Daniels). Tātad te nav runa par kriminālā sižeta atšķetināšanu. Satriecoša filmēšanas maniere – lēni, psiholoģiski piesātināti portreti. Sajūta, ka filmā laiks rit pēc kādiem īpašiem, deformēta laika likumiem (iespējams, tā laiku izjūt galvenais varonis). Būtībā – seriāla sešad daļas ir kāvienots, pabeigts filmromāns jeb viena garfilma. Brīnīšos, ja tam būs turpinājums (kaut arī tehniski tāds ir iespējamsun tiek solīts, ka 2014.gadā jau būs 10 sērijas), neraugoties uz sajūsmīgajām recenzijām un lūgumiem nesabojāt lielisku filmu, štancējot tai ziepjoperiskus sižeta turpmākos risinājumus.

 

Endevaour

Endeavour

5 stars

Normunds Naumanis:

Retroseriāls, kura darbība risinās XX gadsimta 50-ajos gados ļoti specifiskā vidē – ap Oksfordas universitāti, kur tiek pastrādāti dažādi izsmalcināti, asinis stindzinoši noziegumi. Lēni, pamatīgi un ar lielisku britu melnā humora piešprici. Atmiņā paliekoši tēli, katrs par sevi oriģinālāks un savā ziņā ekscentrisks “dabas kļūdas” eksemplārs. Bauda skatīties šīs filmas salīdzināma vien ar teicama detektīva lasīšanu. Izcils ir jaunais britu aktieris Šauns Evanss īpatnējā estēta, operu mīļotāja konstebla Endevora Morsa lomā un apbrīnas vērta detaļu un sadzīvisko nianšu bagātība, kas raksturo laiku (filmēts reālajā Oksfordā).

 

Magic City

Magic City -Scre-J66O

4 stars

Normunds Naumanis:

Maimai Floridā pēc 1959.gada Kubas revolūcijas, kad pie varas nācis Kastro, kuram, izrādās, arī ir savas biznesa intereses ASV, saistītas ar viesnīcu un kazino biznesu. Maiami glaunākā hoteļa Miramar Playa īpašnieks Aiks (Īzaks) Evanss (Harijs Dīns Stentons) cenšas būt godīgs uzņēmējs negodīgos, Čikāgas ebreju mafijas diktētos apstākļos. Aiks kopā ar sievu Veru (lieliska Olga Kuriļenko) un abiem dēliem un meitiņu saskaras ar gan ar vietējās mafijas bosa Dena-Miesnieka-Daimonda nežēlību, gan politisko un policijas korupciju, gan ar morālas dabas izvēlēm, kādas raksturīgas šovbiznesa pasaulē, kur pārdodams ir viss, miesu ieskaitot. Izcils retro seriāls ar perfekti “restaurētu” laikmeta atmosfēru, tipāžiem un to simpātisko nesteidzīgo kinematogrāfisko neveiklību, kas piešķir filmai retro šarmu – gluži kā “veco labo laiku ķinīšos”. Viss aktieru ansamblis atlasīts nevainojami. Nekautrīgas seksa ainas. Teicami trillera un brutālas nežēlības elementi – ne par maz, ne par daudz. Pilnīgi skaidrs, ka Magic City ticis plānots kā megapopulārā Soprano seriāla stila un stāsta aizstājējs. Turklāt veiksmīgi (reitingi labi), tādēļ jo nesaprotamāka ir kanāla Starz vadības lēmums seriālu slēgt.


American Horror Story

american horror story

4 stars

Normunds Naumanis:

Kārtējais talantīgā Raiena Mērfija ( Nip/Tuck, Glee, The New Normal) meistarstiķis, ko viņš veidoja kanālam FX – tagad šis nepolitkorektais un pabaisais gabals ir kanāla goda zīme. Seriāla darbība norisinās mūsdienās, bet “nekurienē”- kādā mistiskā XX gadsimta 20-to gadu privātmājā, kura II sezonā izrādās ir savdabīga psihiatriskā dziedinātava, kas kopš 1964.gada slēpj lērumu baigu noslēpumu. Sezonas dalās “vīriešu” daļā (apspēlēti krāpšanas un atriebes motīvi I sezonā) un “sieviešu” daļā, kur valda Džesikas Langes elegantā monstrozā daktere, vienlaikus mūķene un kas tik vēl ne. Pilns komplekts amerikāņu pilsoņu fobiju, perversiju, slēpto patoloģiju un citādi “kulturāli slāpētu” dīvainību. Šo šausmu stāstiņu pievilcība slēpjas to neprognozējamībā un sajūtā, ka skatītājs vislaik tiek vazāts aiz deguna. Tiek apspēlēti teju visi klasisko amerikāņu filmu žanri, tādējādi seriālam piemīt īsta kinomānu kulta produkta kvalitātes un kultūrkonteksti. Brīnišķā Džesika Lange tika pie Zelta Globusa un Emija kā labākā seriāla aktrise, kas vispār ir pārsteidzoši, jo par tik kolorītām sadistu lomām, sevišķi meitenēm, konfektes neizsniedz. Groteska pilnā apjomā miksējas ar labākajiem treša – šausmu filmu stila elementiem, radot elpu aizraujošu hibrīdu. Cerams, ka III sezona – ar zīmīgo nosaukumu Raganu orģija – neliks vilties.

 

 

Raksts pārpublicēts no laikraksta Diena iknedēļas pielikuma KDi (Kultūras Diena izklaide)
Raksta autori: Ģirts Luste un Normunds Naumanis

.

 

 Turpināt lasīt  – Seriālu Ceļvedis 2013, 2. daļa Britu TV

.

.