Seriālu Ceļvedis 2014 – Vasara / Rudens

Fotor0918142221

Televīzijas seriālu zelta laikmetā arvien jauni seriālu nosaukumi parādās gandrīz katru nedēļu. Tos noskatīties strauji progresējošā apjoma (vispār šī ir atsevišķa tēma) dēļ ir neiespējami. Pat “ievērtēt” jau kļūst apgrūtinoši. Tā arī straujais to nomaiņas temps ļauj viegli aizmirst visu, kas redzēts, bet īstenībā ir atcerēšanās vērts. Tādēļ arī šis 2014.gada “vasara/rudens” seriālu apskats.

rectifys2

Iesākumam tikai atgādināšu par dažiem seriāliem, kas nupat ir ieskrējušies – rit otrā sezona vai nesen tā ir noslēgusies. Kā pirmais būs atgādinājums par Sundance TV izcilnieku Rectify. Pirmā sezona, kas ilgu laiku bija paredzēta kā mini-series jeb īsais seriāls ar fiksētu sēriju skaitu un vienu sezonu. Noslēdzās uz traģiskas, bet stāstam ļoti atbilstošas nots un seriāla cienītājiem doma par tā turpinājumu šķita absolūti lieka (mans raksts par Rectify). Gāja laiks un fakts, ka arī turpinājumu veidos līdz šim nevainojamu produktu (kanāls atbildīgs arī par vienu no skaistākajiem un saturīgāk izstāstīto mini-series Top of the Lake) piegādātājs, mierināja. Un patiesi – viss ar seriāla Rectify jauno sezonu ir kārtībā – ir atrastas jaunas tēmas un galvenā varoņa emocionālo pārdzīvojumu nianses, jaunatklājot zināmo, bet tik svešo dzīvi brīvībā.

masters-ofsex-and-ray-donovan

Kanāla Showtime pārītim, seriālu Ray Donavan un Masters of Sex salīdzinoši mazā, bet uzticīgā fanu grupa turpina tos slavēt, un šķiet, ka izstrādātāji ar rezultātiem ir apmierināti. Tas nozīmē, ka šo stāstu virknējumi turpināsies arī seriālu trešajās sezonās. Nav arī iemeslu to nedarīt – Ray Donavan enkurs un galvenās lomas atveidotājs, aktieris Liev Schreiber kādā intervijā minēja, ka seriāli (viņš vairāk pazīstams kā lielkino un klasiskā teātra aktieris) ir tāds jancīgs zvērs: ir ļoti maz laika sagatavoties ainām, netiek praktizēti n-tie dubļi ainām, kas rezultējas, ka aktierim jāiejūtas lomā un tā jānoslīpē, kā krieviski saka, na hodu – daudz neiespringstot, ja kāda konkrētā aina nav padevusies diezcik labi, jo būs taču vēl neskaitāmas citas.

maxresdefault

Multimākslinieks, bet vairāk jau kino režisors, kura daiļrade pirms kādiem desmit (un vairāk) gadiem gāja roku rokā ar izcilnieku Quentin Tarantino, aizvadītā gada nogalē nodibināja savu TV kanālu un nosauca to par El Rey. Neiedziļināšos tās repertuārā, jo nu kurš to visu spēj pareizi uztvert un vēl atcerēties? Bet interesantākā šī kanāla nianse ir oriģinālseriāli, kurus tad arī pats režisora kungs “ražo”. Kā pirmais oriģinālsaturs līdz skatītājiem nonāca seriāls, kas tapis uz paša režisora reiz populārās filmas From Dusk Till Down motīviem. Neesmu skatījies, bet zinātāji mēļo, ka “skatīties jau var”, bet smeķis, kas bija filmā, šeit pat tuvumā nav bijis (kas to būtu domājis, ne?). Pirms pāris mēnešiem kanālā El Rey tika demonstrēts otrais “drāmas” seriāls Matador –  stāsts par latino izcelsmes slepeno aģentu, kura uzdevums iefiltrēties kādas futbola komandas sastāvā (viņam jau bērnībā bija sapnis spēlēt futbolu), kura, kā izrādās, ir organizētās noziedzības nozīmīga sastāvdaļa. Jā, skan tieši tik muļķīgi, cik arī šis seriāls patiesībā ir. Kā saka – pohu rīta seriāls, nekas vairāk.

FX The Strain Season 1 Episode 9 The Disappeared The Eclipse poster

Palūkojoties šausmekļu piedāvājumā, visspilgtākie spēlētāji izskatās The Strain, Intruders un Salem. Ja par pirmā eksistenci domājams zina diezgan daudzi, jo to radījis izcilais vizionārs, režisors Guillermo del Toro (Pan’s Labyrinth, Hellboy, Cronos), ar pārējo panākumiem un atpazīstamību ir krietni vien švakāk. The Strain – paša vella uznākšana zemesvirsū un zombijiem, vampīriem un tiem līdzīgo viepļu epidēmisku apmēru izplatība Ņujorkā ir izteikti muļķīgs štrunts, bet, pateicoties iesaistītajam talantam un apjomīgajam budžetam, seriāls ir ļoti baudāms iknedēļas drebuļgabals, kuru “lietot”, kamēr visi intelektuālā asins un miesas kārā vīra Hannibal fani gaida atgriežamies ar trešo sezonu.

Intruders_100814_1

Seriāls Salem piedāvā daudz piezemētāku un jūtami mazāka budžeta un radošā lidojuma briesmu stāstu, bet arī šī produkta cienītājus nedomāju, ka būs grūti atrast. Turpretim kanāla BBC America seriāls Intruders tiek veidots ar jūtamu šausmu filmu veidošanas pieredzi – tā režisori ir Eduardo Sánchez (The Blair Witch Project, V/H/S 2) un Daniel Stamm (The Last Exorcism). Tā noformējums un stāsta izklāsts veidots, ņemot visu labo no britu TV un ASV TV “skolas”. Vēsā un mīklainā atmosfēra, kas ietērpta pelēkos un zilganos pēc saulrieta un pirms saullēkta toņos padara (burtiski, jo to ķermeņus apsēdis pats nelabais) atsvešinātos tēlus neizturami baisus, bet savērpinātais stāsts, kas aizsācies jau pirms simtiem gadu, ieintriģē. Pirmās sērijas norit vairāk kaķa un peles spēles noteikumu gaisotnē; cerams tas drīz mainīsies, jo nu cik ilgi…?

penny-dreadful-banner-copy

Vēl pie TV formāta šausmenīšu izcilniekiem nedrīkst aizmirst pieminēt kanāla Showtime filmu festivālā SXSW debitējušo, kā NN patika viņu dēvēt, lubenīti Penny Dreadful. Seriālā sapulcējušies milzīgs skaits aktieri izcilnieki – Broadway aktieris un mūziķis Reeve Carney, ex-James Bonds Timothy Dalton, žilbinošā Eva Green, britu TV un teātra aktieris Rory Kinnear, izbijusi popzvaigznīte, nu jau nopietna aktrise Billie Piper, filmu Albatross, Control un Fish Tank aktieris Harry Treadaway un mazliet savā karjeras ceļā nomaldījies, bet nemainīgi interesantais aktieris Josh Hartnett. Seriāls Penny Dreadful ir kā konfekte acīm un viegls našķis dažnedažādāko mistēriju, biedējošā nezināmā un primitīvu fizioloģisku procedūru savervelējums, kur plecu pie pleca rosās doktors Frankenšteins, Dorians Grejs, Van Helsings, vilkatis un paša nelabā apsēstā.

TheKnick_S2S

Bet, runājot par primitīvismu un fizioloģiskām procedūrām, šobrīd (līdzīgus skatus un apdullinošas vienkāršības izgājienus “remontējot” cilvēkus varēja vērot pēc krievu rakstnieka Mihaila Bulgakova autobiogrāfisko darbu motīviem veidotajā britu TV melnajā komēdijseriālā A Young Doctor’s Notebook, galvenajās lomās Daniel Radcliffe un Jon Hamm) vispilgtākais šīs tēmas piemērs jeb izklāsts, televīzijas seriālu scēnā, ir no Holivudas pašatvaļinātā režisora Steven Soderbergh režisētais, filmētais un rediģētais Ņujorkas Knickerbocker slimnīcas darbinieku ikdienas pārbaudījumu portretējums, laikā, kad modernā medicīna bija tikai “bērnu autiņos” jeb kā seriāla The Knick apakšnosaukums vēsta “Modern medicine has to start somewhere”. Izcili nofilmēts, režisoram raksturīgi izteikti atsvešinātā – vēsā, bet ievelkošā manierē veidotais seriāls, kas papildināts ar Cliff Martinez (Drive, Contagion, Spring Breakers, Traffic) sacerēto electro mūziku, ir jaunākā spožā zvaigzne pie seriālu zelta laikmeta debesīm. Lieki piebilst, ka precīzi atlasītā aktieru sastāva priekšgalā esošais britu aktieris Clive Owen (atveido dakteri John W. Thackery) savā lomā ir vairāk kā pārliecinošs.

BdAtCMlCYAA5W8R

Ja atslodzei no amerikāniski izslaucīti tīrajiem izmeklēšanas/detektīvu stāstiem ir vēlme apskatīties kādu “netīrāku” – nesakārtotāku stāstu, labs būs velsiešu Y Gwyll jeb Hinterland. Vārds Hinterland sākts lietot vācu valodā apzīmējot pamestās zemes, mazapdzīvotus un neattīstītus lauku apvidus. Tas diezgan precīzi raksturo arī seriāla kopējo atmosfēru. Sūrs, lēns, bet kaut kādā ziņā skaists četrdaļīgs stāsts, kuram nule jau apstiprināts turpinājums – otrā sezona.

Nobeigumā tikai atgādināšu tiem, kuri nu “galīgie lauki” un bezinterneta dzīvestila piekopēji (bet tad arī šo nelasīs…), par vēl virkni citu seriālu, kuri varētu šķist interesanti. Protams: Fargo un True Detective, bet tos pat “lauki” jau zinās. KinoTeikumos jau iepriekš aprakstītie: Leftovers, Halt and Catch FireThe Honourable Woman, Extant, Tyrant, The Last Ship.

.