Stilizētā ledene [Gangster Squad / Gangsteru Mednieki]

Gangster_squad-wide

Šķiet ilūzijas, ka Gangster Squad būs nopietns pienesums šim “mafijas vara pār pilsētu” – gangsteru žanram, nevienam nevajadzēja lolot, jo režisors Ruben Fleischer pagaidām vairāk darbojies  komēdijas lauciņā, kur līdz šim labākais veikums ir Zombieland. Bet ja tomēr, tad filmas treilerim vajadzēja izkliedēt pēdējās nepamatotās cerības pēc sūras gangstersāgas.

Gangster-squad-emma-stone-ryan-gosling

Pat zinot režisora darbu stilu – jau pieminēto Zombieland, tad neveiklo (gan izpildījuma, gan satura ziņā) 30 Minutes or Less un interneta raidījumu Between Two Ferns with Zach Galifianakis, ko vispār uzskatu par neveikluma un neērtu situāciju paraugdemonstrējumu, jāsaka man līdz galam Gangster Squad koncepts nebija skaidrs. T.i. vai tā būs komēdija, kas apspēlē gangsterfilmu klišejas vai stilīgs šī žanra atdarinājums. Kā izrādijās, ne viens, ne otrs. Rezultāts, kaut iespējams fināla ainu pārfilmēšanas un attiecīgi filmas kulminācijas pārveidošanas dēļ, ir diezgan neviennozīmīgs. Es nevarētu teikt, ka Gangster Squad ir tikpat nepabeigta vai neveikla kā režisora filma 30 Minutes or Less, jo, neskatoties uz milzīgo iebildumu un pārmetumu daudzumu, tā izklaidē, ir simpātiska un visādā ziņā uzskatāma par lādzīgu popkorncienītāju gabalu.

Gangster-squad

Gangster Squad lielākā problēma ir apstāklis, ka nav tā īsti skaidrs, vai tā mēģina Amerikas četrdesmito gadu beigu un piecdesmito gadu sākuma notikumus un vidi stilizēt vai tomēr parodēt – ar smīnu sejā novienkāršot līdz diezgan prastiem tipāžiem un izgājieniem. Brīžiem pat šķita, ka režisors pats īsti to nav sev nodefinējis, un lēkā no stilizācijas uz parodiju un atpakaļ, iepakojot to žanra klišejās un spilgtos tērpos.

Recruiting

Jo kā gan citādi nosauksi Emma Stone un Ryan Gosling mīlas balodīšu teatrālos dialogus, ja ne kā stilizētu uzvedumu masku ballē, kur visi ļoti labi apzinās, ka tēlo filmā un ir vispārzināmi nospodrināti tipāži ar ļoti paredzamiem tekstiem bagāžā. Tad tur ir Josh Brolin tēls ar kaitinoši vienkāršo, bet gaužām taisnīgo pieeju savam likumsarga amatam vairāk atgādina pastulbu joku jeb parodējošu tēlu, kuram pretim stājas tikpat vienkāršots un viennozīmīgs gangsterfilmu ļaundara tipāža vizualizējums – Sean Penn atveidotais tēls, pats Mickey Cohen, kas nezin kāpēc vairāk atgādina Robert de Niro Al Capone no The Untouchanbles. Un visbeidzot arī ārkārtīgi veiksmīgi stilizētā kazino aplaupīšana, kas notiek svinga mūzikas pavadībā, un kautiņu mazliet komiksveidīgā vizualizācija.

Gangster-squad-1

Līdzības sižetos, tēlos, ainu noskaņās un pat tekstos ar leģendārajām gangsterfilmām, nav grūti sameklēt, bet iesaku to nedarīt, jo tas, lai arī Jums pacels pašapziņu, degradēs šo filmu, kas visticamāk nemaz nepretendē uz vietu blakus leģendām, bet gan vairāk atgādina jaunai paaudzei (kas visticamāk arī neskatās tv, kur jau vairākus gadus demonstrē Boardwalk Empire) par šī aizmirstā un, iespējams, izsmeltā žanra esamību.

Gangster-squad-poster-banner