The Lobster Kannu kinofestivāls 2015

“A love story set in the near future where single people, according to the rules of The City, are arrested and transferred to The Hotel. There they are obliged to find a matching mate in 45 days. If they fail, they are transformed into an animal of their choosing and released into The Woods. A desperate Man escapes from The Hotel to The Woods where The Loners live and falls in love, although it is against their rules.”

Neskaitot pilnīgu art-house kino, kas pasniegts ar apzinātu “saputrojumu” savā izklāstā, kur pamatdomu var izlobīt katrs savējo, nav daudz tādu režisoru, kuru filmās ir sajūta kā svešā un neomolīgi savādā pasaulē. Tajā noritošie atgadījumi neviešs nekādu skaidrību nedz sižetiskajā atīstībā, nedz sasaistāmi ar mums zināmajām ikdienas darbībām, kas vismaz kaut kādā veidā palīdzētu gluži vienkārši saprast, par ko ir filma.

Viens no šādiem autoriem ir grieķu režisors Yorgos Lanthimos. Viņa divas iepriekšējās filmas Doogtooth un Alps, manuprāt, skatāmas tikai ar pirms filmas izsniegtu paskaidrojošo bukletu. To sižeta aprises ir tik savādas, ka lielāko tiesu filmas nav iespējams uztvert tās “spēles noteikumus”, kur nu vēl tiem izsekot. Attiecīgi pēc aptuveni pusstundas skatīšanās, filmas izklāsts ļoti strauju kļūst nomācošs un pat garlaicīgs.

Režisora jaunākā filma ir solis uz priekšu. Paldies dievam, ne savādumā, bet pretim skatītājam. Ar vēlmi pasniegt ārkārtīgi savādu stāstu ar prātam neaptveramiem sižetiskajiem pavērsieniem, personāžiem un utopisku vidi, tā, lai tas ir uztverams, un pat ar iespēju just līdzi. Vienvārdsakot ar vienkāršotiem “spēles noteikumiem”.

The Lobster pretēji režisora citām filmām, kurās piedalījās tikai grieķu aktieri, kas tikai retajam ir pazīstami ārpus valsts robežām, piedalās vesels lērums pasaulē labi pazīstamu aktieru – Colin Farrell, John C. Reilly (starpcitu, piedalās veselās trīs festivālā demonstrētās filmās un festivāla noslēguma ceromonijā uz skatuves izpildīja dziesmu “Just a gigalo”), Rachel Weisz, Léa Seydoux, Ben Whishaw un Olivia Colman.

The Lobster vēsta par notikumiem un dzīves kārtību netālā nākotnē, kas ņemot vērā jebkādu par nākotni vēstošu elementu klātneesamību, tikpat labi varētu būt paralēlā tagadne. Šķiet , ka nākotnes forma lietota tikai, lai attaisnotu šodienas apstākļiem nepieņemamos notikumus un cilvēku it kā ikdienišķās darbības. Liela daļa notikumu risinās viesnīcā un tai pieguļošās teritorijās, kas tikpat labi interpretējams kā noslēgtas sabiedrības (lasi, sektas) modelējums.

Kopumā ņemot, The Lobster savā gājumā daudz neatpaliek no režisora iepriekšējiem darbiem, kas līdzīgi nežēlīgas satīras formā, pat parodējot, pieskaras tēmām un darbībām, kas atpazīstamas mūsu ikdienā. Piemēram, iepazīšanās randiņos, kolektīva saliedētības pasākumos vai pat vienkāršos saviesīgos pasākumos. Vienīgā problēma, ka The Lobster ir krietnas 20 minūtes garāka hronometrāža no režisora iepriekšējām filmām un tieši tik daudz minūšu filmā ir arī liekas – iesākusies jautri un informatīvi, pēc vides nomaiņas un emocionālās pārejas citā, daudz mierīgākā, gultnē, filma zaudē savu pievilcību un mīņājas uz vietas līdz nonāk līdz paredzamām beigām.

Vērtējums: 3,5 / 5

CREDITS
Yorgos LANTHIMOS – Director
Thimios BAKATAKIS – Director of Photography
Yorgos LANTHIMOS – Script / Dialogue
Yorgos MAVROPSARIDIS – Film Editor
Efthimis FILIPPOU – Script / Dialogue
Johnnie BURN – Sound

ACTORS
Colin FARRELL – David
Jessica BARDEN – Nosebleed woman
Rachel WEISZ – Short-sighted woman
Olivia COLMAN – Hotel manager
Ashley JENSEN – Biscuit woman
Ariane LABED – The maid
Angeliki PAPOULIA – Heartless woman
John C. REILLY – Lisping man
Léa SEYDOUX – Loner leader
Michael SMILEY – Loner swimmer
Ben WHISHAW – Limping man