Universālā pasaka [filma: Cloud Atlas / Mākoņu Atlants]

Cloud_atlas_1-620x411

 

Nevar noliegt daļēju izdošanos režisoru trio Tom Tykwer (Run Lola Run, Perfume),Andy Wachowski unLana Wachowski (Matrix trilogy, Speed Racer), kuru kopā sanākšana jau pats par sevi ir notikums, vēlmei radīt kaut ko lielu, universālu un plaši interpretējamu, bez ierobežojumiem laikā un vietā, kino žanros un pat aktieru dzimumos. Bet lai arī cik ļoti es cenšos Cloud Atlas vērienā un skaistajā idejā saskatīt labo, es visu laiku atduros pret dažām lietām, kas liedz to ierindot starp „pasaules labākajām filmām” – kā to tagad steidzīgi un aizrautīgi vēlas darīt.

 

Cloud_atlas_17

Lai gan es neesmu lasījis David Mitchell romānu ar tādu pašu nosaukumu un nevaru viens pret viens salīdzināt, mani filmas laikā nepameta sajūta, ka kaut kas ir lieki sarežģīts, lai tādejādi radītu viedāku un grandiozāku iespaidu. Pēc filmas man pāris cilvēki pastāstīja, kas un kā ir bijis grāmatā, un ar kādām metodēm un nozīmi pasniegts. Protams, atkārtojot sen zināmo patiesību, ka ir grāmatas, kas vienkārši nav iespējmas pārnest uz kino ekrāniem. Tās ir jāizjauc pa detaļām un jāsaliek no jauna kopā citam pielietojumam, ar citiem noteikumiem. Bet ne tajā ir problēma. Kā jau teicu, neesmu lasījis grāmatu, un man gluži vienalga, cik pareizi un precīzi tā ir pārnesta uz konkrēto kino darbu. Galvenais, lai nostrādā un aizrauj, liek domāt, un lai vēlāk ir, par ko atcerēties.

Cloud_atlas_hd_movie_trailer_stills_cinemavine_144

Diemžēl šajā vērienīgajā darbā, kas meistarīgi lēkājot no zinātniskās fantastikas uz septiņdesmito gadu politisko trilleri, no vēsturiski romantiska kino ar smeldzi uz mistiku un pēcapokaliptisku nākotnes spriedzes gabalu, trūkst būtiskā. Tieši šīs filmas pamatdomai vitāli nepieciešams viens elements – cilvēcīgums. Veidojot līdz milimetram noslīpētās vizuālās pasaules un grimus vairāk kā 500 gadu periodā, režisori ir aizmirsuši par primāro – līdzpārdzīvojuma aspektu, bez kura filma kļūst pliekana un vēsa. Pēc kāda laika vienu un to pašu aktieru pārmiesošanās cita laika citos tēlos ar milzīgām vizuālām pārmaiņām vairs nešķiet aizraujoša minēšanas vērta spēle. Kā ar pirkstu acīs duras kaut kas līdzīgs reliģisku motīvu intonācijām, kas neparedz apšaubīt notiekošo. Tad pieķeru sevi pie domas – minēt, kad atskanēs, pēc kārtējā tēla apgalvojumiem, ka viņš kaut ko zina un tas kaut ko nozīmē (seriāla Lost leģendārā frāze: „you have to trust me”).

Cloud-atlas-wbp07

 

Visas lielās tēmas par to, kā mēs visi esam kaut kādā veidā saistīti, vēsture met līkločus un atgriežas, kur jau reiz bijusi, par lielajām patiesībām, mīlestību, nodevību, brīvību un verdzību man personīgi bija interesanti parrunāt vidusskolā, bet tagad, kad šīs lietas šķiet pašsaprotamas, es patiešām neredzu šīs filmas uzstādījuma dziļumu. Kas vēl sliktāk – filmas veidotāji to uzsver kā galveno filmas virzītāju. Mijas nevis apakšelementi, kas, teiksim, filmas izskaņā savītu visu kopā, bet cilvēki un tēmas, ik pa laikam tendenciozi un uzmācīgi atgādinot savstarpējo saistību cauri laikiem.

Cloud-atlas-has-spared-no-expense_gallery_primary

 

Turklāt samudžinātā montāža, manuprāt, mēģinot atdzīvināt neesošo interesi par notikumu attīstību, diemžēl divos no sešiem stāstiem pilnībā iznīcināja spriedzi, bet vēl divus stāstus padarīja mazāk interesantus, kā tie jau bija pirms tam. Tā arī dažbrīd ārkārtīgi meistarīgi veidotais grims, kur konkrētais aktieris atpazīstams tikai pēc acu skatiena, pēc brīža kļūst kā nevajadzīga māžošanās un tehnikas demonstrēšana, stāsta pamatdomā, kas izsakāma vienā teikumā, kuru (protams) kāds filmā, pasvītrojot manas aizdomas par pusaudžiem kā filmas pamatauditoriju,  arī pasaka: mēs visi esam pilieni vienā lielā okeānā.

Tom-hanks-cloud-atlas

 

Nenoliegšu, Cloud Atlas būs aizraujoša un skaista pasaka ar pausaulīgām tēzēm, atziņām par pozitīvisma nepieciešamību un visa dzīvā sasaisti, visiem, kam Tom Hanks joprojām šķiet brīnišķīgs un universāls aktieris, bet Halle Berija visa sievišķā simbols. Visi citi, divreiz apdomājiet vai skatīties šo 172 minūšu garo eposu.

 

P.S. Aktieru minēšanas spēlei pat nav vajadzīgs skatīties filmu, var arī aplūkot zemāk esošos Cloud Atlas character posters (vai apmeklēt filmas oficiālo mājaslapu):

Cloud-atlas-halle-berry-tom-hanks-movie
Hugo-weaving-faces-cloud-atlas
212314-cloud-atlas-wachowski-tykwer-characters
Cloud-atlas-jim-sturgess-565x600
Jim-sturgess-cloud-atlas-asian-532x600
Ben-whishaw-cloud-atlas-534x600
Susan-sarandon-cloud-atlas-future-557x600
James-d-arcy-cloud-atlas-541x600
James-d-arcy-cloud-atlas-asian-544x600
James-d-arcy-cloud-atlas-old-542x600
Cloud-atlas-jim-broadbent-old-557x600
Jim-broadbent-cloud-atlas1-564x600

Bet dvēseļu pārceļošanas ceļus var apskatīt šeit (uzspiest uz bildes, lai palielinātu):

_1351547825