Vēl vairāk pūķu [filma: How To Train Your Dragon 2 / Kā Pieradināt Pūķi 2]

Interesants gājiens saistīts ar jaunāko Dreamworks multiplikācijas filmu How To Train Your Dragon 2. Piedzīvojusi savu pasaules pirmizrādi ne īpaši ierastā vidē – slavenajā Kannu filmu festivālā, tā uz lielajiem kinoteātru ekrāniem nonāca jau pirms divām nedēļām, tā saucamajos pirms pirmizrāžu seansos. Šie pirmspirmizrāžu seansi nav nekas jauns un kalpo kā skatītāju uzkurinošs elements, jo tie parasti ir vien pāris seansi un nereti pieejami atlasītām cilvēku grupām. How To Train Your Dragon 2 šoreiz spēruši soli tālāk un visas šīs divas nedēļas piedāvāja jebkuram interesentam noskatīties multeni jebkurā viņam vēlamajā formā – 2D, 3D, angļu, krievu un latviešu valodās. Grūti pateikt, kur slēpjas visa sāls, bet minu, ka tas ir tikai veids, kā pastiept garāku to periodu, kad cilvēki runā par filmu kā par kaut ko jaunu un vēl gaidāmu – jo pirmizrāde tikai vēl būs.

 

Neslēpšu, ka jau labu laiku animācijas filmas mani neinteresē kā suga, un ne jau tādēļ, ka neesmu to tiešā mērķauditorija, bet gan to izteiktās copy/paste dabas dēļ. Droši vien katrs, kurš redzējis kādas trīs pēdējās piecgades modernās animāciju filmas, varēs nosaukt vismaz trīs elementus, kas ir katrā no tām. Turklāt, ja iepriekš tās tapa pa kādām trim, četrām gadā, tad tagad to apjoms jau pārsniedz desmit. Un es runāju tikai par tā saucamajiem lielajiem spēlētājiem.

 

Neizbēgami vispārējai tirgus atīstībai seko šo filmu izmaksu palielināšanās, kas nozīmē risku palielināšanos un cilvēkiem, kuri atbildīgi par projekta finansiālo izdošanos, lielāku teikšanu kas notiek ar doto projektu. Un kā jau jau jūs nojaušat, tad finanšu turētāji nav tie liderīgākie cilvēki un izvēlas pieturēties pie faktiem, tirgus pētījumiem un pieredzes, kas nozīmē diezgan drošu nāvi visam artistiskajam. Protams, ir diezgan smieklīgi runāt par mākslu Holivudas animāciju filmu saistībā, bet ceru, ka sapratāt, ko es ar to domāju.

 

How To Train Your Dragon 2 jau pašā saknē ir mazliet interesantāks stāsts nekā lielākā daļa amerikāņu animācijas filmu un tas nav mainījies arī filmas otrajā daļā. Veidotāji pat gājuši tālāk un piedāvā vairākas tumšākas notis, kas, šķiet, iepriekš nav manītas šajā žanrā. Pirmkārt, jau galvenais varonis nav nedz lempis, vieplis vai kāds cits dīvainis, kas būtu ļoti ērts mazo ķiparu auditorijas magnēts, bet gan šķietami pavisam parasts puisis, kas veidots vadoties no viņa vokālās balss īpašnieka, aktiera Jay Baruchel aprisēm un ķermeņa valodas. Tas ir Jesse Eisenberg un Woody Allen tipa, mazliet nervozs, paškritisks un neordināru ideju vadīts tēls, kurš, manuprāt, ietver sevī daudz plašāku saistošo kvalitāšu diapozonu nekā ierastie viendimensionālie animāciju filmu tēli. Šis kopumā pavisam ikdienišķais puisis izaudzis ģimenē bez mātes, tagad, kad viņš ir jau pusaudzis, saskaras ar nebijušām emocijām – ne no kurienes uzrodas viņa māte. Turpat filmā arī pavīd mātes un tēva sarežģīto attiecību problemātika. Un pāri visam, pavisam nopietna tematika – ģimenes locekļa nāve. Tās ir tikai dažas pamattēmas, kas pavīd How To Train Your Dragon 2 multenē, starp visiem ierastajiem multeņu krāsainajiem trikiem un jokiem.

 

Atgriežoties pie iepriekš minētās mūsdienu multeņu masveida debilizācijas vienkāršošanas fakta, How To Train Your Dragon 2 gadījums patiešām var šķist īpašs un svarīgāks nekā īstenībā ir. Jo pavisam vēsu prātu paskatoties, šī multene ir vienkārši laba un izglītojoša skatāmviela mazajiem skatītājiem, bet nekas izcils vai izteikti labs. Diemžēl tā nu ir sanācis, ka tirgus piesātinātība un tā nospiedošās tendences liek mums par labo domāt kā izcilo.

.

Vērtējums: 3 / 5

.